ABD'de Temsilciler Meclisi başkanlık seçimi 13. tura kaldı - Kamu5 - Kamu HaberleriKamu5 – Kamu Haberleri

29 Ocak 2023 - 11:57
SON DAKİKA

ABD’de Temsilciler Meclisi başkanlık seçimi 13. tura kaldı

ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisinde yapılan 12. çeşit oylamasında meclis lideri tekrar seçilemedi.

Son Güncelleme :

07 Ocak 2023 - 2:36

47 views

8 Kasım 2022’deki orta seçimlerin akabinde 3 Ocak’ta yeni yasama devrine başlaması beklenen, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinde lider seçimleri, tekrar sonuçsuz kaldı.

4 günde 12 çeşit seçim sonuç vermedi

Oylamanın 4. gününde yapılan 12. cinste Cumhuriyetçilerin çoğunluk önderi Kevin McCarthy, lider seçilmek için kâfi dayanağa ulaşamadı.

McCarthy 213 oy ile bugüne kadarki en fazla oyu alırken, kendisine dayanak vermemekte ısrarcı olan 7 Cumhuriyetçi vekil, oylarını Kevin Hern ve Jim Jordan’a verdi.

Demokratların 211’i parti başkanları Hakeem Jeffries için oy kullanmaya devam etti.

McCarthy: “Nasıl bitirdiğimiz önemli”

Diğer taraftan, lider olmak için kâfi çoğunluğu elde edemeyen McCarthy, bu sabah Cumhuriyetçi Parti Konferansında yaptığı konuşmada, aday olmaya devam edeceğinin işaretlerini verdi.

McCarthy, dün akşamdan beri kendi adaylığına itiraz eden Cumhuriyetçi vekillerle görüşerek müzakerelerde ilerleme kaydettiğini fakat şimdi bir uzlaşıya varılamadığını söylemişti.

Dün akşam seçimlerin tekrar sonuçsuz kalması üzerine “Seçimlerin biraz uzun sürmesinde bir beis yok” görüşünü paylaşan McCarthy, “Nasıl başladığımız değil, nasıl bitirdiğimiz değerli.” halinde konuşmuştu.

Yasama faaliyetleri durma noktasında

Temsilciler Meclisi liderinin seçilememesi nedeniyle üyeler yemin edemediği için Kongrenin bir kanadı hala faaliyete başlayamadı. Bu nedenle ABD’de yasama, yürütme ve yargı olmak üzere üç ana organdan oluşan federal devletin yasama organı durma noktasına geldi.

Mevcut durumda milletvekilleri acil bir durumda yahut kriz anında yasama faaliyetlerini yerine getiremeyecek halde. Bu da ABD kamuoyunda “demokrasinin sınanması”, “kişisel siyasi ihtirasların milletin çıkarlarının önüne geçmesi” biçiminde yorumlanıyor. Bu durumun “ülke için düzgün olmadığına” dikkati çeken çok sayıda milletvekili, bir an evvel liderin seçilmesi için davette bulunuyor.

Milletvekilleri özellikle Temsilciler Meclisinde dış bağlantılar ve güvenlikle ilgili komiteler işleyemediği için ülkede yönetimsel aksaklıkların olabileceğine vurgu yapıyor.

“Biden idaresi kontrolsüz kaldı”

CNN televizyonuna konuşan Cumhuriyetçi milletvekili Mike Gallagher, İstihbarat Komitesinde yer almasına karşın, Temsilciler Meclisi güvenlik vazifelilerinin, kendisinin “henüz müsaadesi olmadığı” gerekçesiyle Genelkurmay Lideri’nin da olduğu bir toplantıya girmesine müsaade vermediğini söyledi.

Öte yandan, çok sayıda Cumhuriyetçi milletvekili, meclis lideri seçilemediği için vazifeye başlayamadıklarından “Biden idaresinin kontrolsüz kaldığını” savundu

Trump’ın davetleri yetersiz kaldı

ABD Temsilciler Meclisinde son 100 yıldır birinci kere, 4 gündür yapılan 12 oylamada da kâfi çoğunluğa ulaşılamadığı için meclis lideri seçilemiyor.

Eski ABD Lideri Trump’ın “McCarthy’e oy verin” davetlerine karşın kendisinin sıkı destekçisi olan bir küme Cumhuriyetçi üye, aksi tarafta oy kullanmaya devam ediyor.

20 kadar muhafazakar Cumhuriyetçi, McCarthy’i “müesses nizamın adamı” olmakla itham ederek, bütçe, vergiler, sonların korunması ve Kongre’deki vekillerin misyon mühleti üzere konularda kendisine güvenmiyor.

Salı günü yapılan birinci oylamada Cumhuriyetçilerin 203’ü MacCarthy, 10’u Andy Biggs’e oy vermişti. Daha sonraki oylamalarda Byron Donalds’a oy veren Cumhuriyetçilerin birkaçı son üç oylamada haklarını Kevin Hern’den yana kullanmıştı.

Üç çeşitte da milletvekili olmamasına karşın eski ABD Lideri Donald J. Trump’a oy veren Cumhuriyetçi Matt Gaetz bu defa Ohio’lu siyasetçi Jim Jordan’ı aday gösterdi.

12’nci cinste ise muhafazakar Cumhuriyetçilerin birkaçı Jim Jordan’a oy vererek parti içindeki bölünmüşlüğü bir kere daha gözler önüne serdi.

Başkan seçilene kadar oylama sürecek

ABD’de Temsilciler Meclisi Lideri, devlet lideri ve lider yardımcısından sonra protokolde üçüncü sırada yer alması bakımından kıymet arz ediyor.

Temsilciler Meclisi, liderini seçmeden işlemeye başlayamıyor. Milletvekillerinin yeni liderin seçilmesi için gereken çoğunluğu elde edene kadar oylamaya devam etmesi bekleniyor.

 

Temsilciler Meclisi Lideri nasıl seçiliyor

435 üyeli Temsilciler Meclisinde halihazırda Cumhuriyetçiler 222, Demokratlar 213 koltuğa sahip. Fakat Demokratlardan 1 sandalye, Virginia’dan seçilen Demokrat siyasetçi Donald McEachin’in 28 Kasım 2022’de vefat etmesi üzerine boş kalmıştı. McCarthy’nin lider seçilebilmesi için Meclis üyelerinin yarısı olan 218 üyenin oyunu alması gerekiyor.

Ancak bu baraj her bir milletvekilinin bir üyeyi oylaması halinde geçerli. Örneğin 6 milletvekili oylamada çekimser kalırsa, mevcut milletvekili sayısı 434 olan mecliste çoğunluk için gereken oyun 218 değil, 214 olması gerekiyor.

Cumhuriyetçilerin önderi McCarthy kimdir

1965 doğumlu Kevin McCarthy, birinci kere 2006’da Cumhuriyetçi Parti’den Kongre üyesi seçilmişti. Aslen iş insanı olan Kaliforniyalı siyasetçi, 2018’den bu yana Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçilerin azınlık başkanı olarak vazife yapıyordu.

Trump’ın sıkı destekçilerinden McCarthy, 2020’deki başkanlık seçim sonuçlarına itirazında Trump’ın yanında yer almıştı. Daha sonra seçimlerin yasal olduğunu kabul eden Cumhuriyetçi siyasetçi, 6 Ocak 2021’de Kongre binasına gerçekleştirilen saldırıyı da kınamıştı.

Demokratların başkanı Jeffries kimdir

Nancy Pelosi’nin 20 yıldır sürdürdüğü liderlik vazifesine tekrar aday olmayacağını açıklamasının akabinde, tek aday New York Temsilcisi Hakeem Jeffries Demokratların yeni başkanı olmuştu.

Jeffries, ABD Kongresinin tarihinde Senato yahut Temsilciler Meclisindeki rastgele bir partinin başkanı pozisyonuna seçilen birinci siyahi olarak kayıtlara geçmişti. New York’un Brooklyn bölgesinde 4 Ağustos 1970’te doğan ve avukatlık yapan Jeffries, 2013’ten bu yana Temsilciler Meclisi üyesi.

Uzun müddettir “Pelosi’nin veliahtı” olarak anılan Jeffries, Temsilciler Meclisinde adalet ve bütçe komitelerinde yer almıştı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.