Çorum’da kalbi duran işçi, telefondaki doktor talimatı ile hayata döndü - Kamu5 - Kamu HaberleriKamu5 – Kamu Haberleri

31 Ocak 2023 - 15:43
SON DAKİKA

Çorum’da kalbi duran işçi, telefondaki doktor talimatı ile hayata döndü

İş yerinde istikrarını kaybedip silo içine düşen emekçi, 112’de misyonlu tabibin verdiği talimatların başka emekçiler tarafından uygulanması ile hayata döndürüldü.

Son Güncelleme :

06 Ocak 2023 - 19:12

14 views

Çorum’daki bir iş yerinde, istikrarını kaybeden M.K. isimli emekçi silonun içine fikir öteki personeller seferber oldu.

İşçilerin araması üzerine 112 Acil Davet Merkezi karşılama çalışanı, emekçinin hayati tehlikesinin bulunduğunu fark etti ve merkezde misyonlu olan Dr. Cem Ali Gödek’e durum bildirildi.

Gödek, M.K.’nin iş arkadaşlarını telefonda sakinleştirdikten sonra kazazedenin teneffüsünün denetim edilmesini istedi.

İşçinin teneffüsü durdu.

İHA’nın haberine nazaran; Gödek, çalışanlara telefonda verdiği talimatlar ile kalp masajı ve yapay teneffüs yaptırdı.

M.K., telefondaki talimatlar ile yine hayata döndürüldü.

Olay yerine gelen sıhhat grupları, birinci müdahalenin akabinde M.K.’yi hastaneye kaldırdı.

İlkyardımın birinci basamağı: Bak-hisset-dinler

Dr. Cem Ali Gödek, 112 Acil Davet Merkezi’ne gelen bir ihbarda fabrikada çalışanın baygın durumda olduğunun bildirildiğini belirterek şu sözleri kullandı:

“Çağrı karşılama yönlendirme çalışanının yönlendirmesiyle birlikte takımlar olay yerine ulaşana kadar yapılacak bir şey olup olmadığını pahalandırmak hedefiyle görüşme bana yönlendirildi. Hasta yakınları ile yaptığım birinci görüşmede hastanın baygın olduğunu öğrenmem üzerine ilkyardımın birinci basamağı olan bak-hisset-dinle usulünü uygulamalarını sağladım. 6 dakika 40 saniye yapay teneffüs ve masaj yapıldı Hastanın teneffüsün olmadığı, cilt bulgularının bozulduğunu görmem üzere ortamdaki hasta yakınlarına kalp masajını tanım ederek yapmalarını sapladım. Yaklaşık 6 dakika 40 saniye yapay teneffüs ve masaj yapılan hasta olay yerine ulaşan gruplar tarafından daha sonra hastaneye kaldırıldı.”

Bilhassa koronavirüs salgından sonra Amerikan Kalp Cemiyeti’nin önderliğinde “Tele-Cpr” (uzaktan bir sıhhat uygulayıcısı) metodu ile yapılan temel ömür takviyelerinin ehemmiyet kazandığını anlatan Dr. Cem Ali Gödek, “Dünyada 5 adet telefonla kalp masajı sonucu hayata dönen hasta bildirilmiş. Biz burada Çorum 112 olarak 6’ncı örneğini gerçekleştirdik. Bunun değeri grupların hastaya ulaşamadığı durumlarda ya da uzak kaldığı durumlarda hastanın kesintisiz bir ileri ömür takviyesi almasını sağlamak grup gelene kadar hastanın sağ kalma oranını yükseltmeyi amaçladık. Aktif yapılan bir temel ömür takviyesi hastanın hem sağ kalma oranlarını artırmakta hem de sağ kalan hastaların daha sonraki hayatlarında her hangi bir mahzurla karşılaşmamalarını olağan hayata en yakın halde devam ettirmeyi amaçlamaktadır.” diye konuştu.

Gödek, 112 Acil Davet Merkezi’nin gereksiz yere meşgul edilmemesi davetinde bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.