Kamu5 | Güncel Haberler

ABD’nin sömürge valisi valizlerini yolladı, Avrupa ülkesine sığınacak

Venezuela Kurucu Meclisi Yöneticisi ve iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi 1. Yönetici Yardımcısı Diosdado Cabello, kendini muvakkat …

ABD’nin sömürge valisi valizlerini yolladı, Avrupa ülkesine sığınacak
68 görüntülenme
07 Mayıs 2020 - 6:40

Venezuela Kurucu Meclisi Yöneticisi ve iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi 1. Yönetici Yardımcısı Diosdado Cabello, kendini muvakkat devlet lideri ilan eden muhalif milletvekili Juan Guaido’nun bir Avrupa devleti büyükelçiliğine sığınacağını ileri sürdü.

Devlet basınında çıkan habere nazaran, Cabello, silahlı hareket ve darbe yapmak maksadıyla memlekete girmeye çalışan insanların yakalanmasının akabinde Guaido’nun kendisine sığınmak hedefiyle bir Avrupa devleti büyükelçiliği seçtiğini söyledi.

Cabello, Guaido’nun son günlerde memlekete sızmaya çalışırken yakalanan şahıslarla alakası olduğunu savunarak, “Juan gitmek istediği büyükelçiliği seçti, bir Avrupa memleketine ilişkin. Benim ne hakkında konuştuğumu o da biliyor. Velev oraya valizler yolladı, ne yapacaklar bu valizlerle? Ne olacak göreceğiz.” sözlerini kullandı.

Memlekette silahlı hareket ve darbe yapmak gayesiyle geldiği düşünülen ve güvenlik güçlerince yakalanan şahıslarla ilgisi olduğunu reddeden muhalefet kanadından, bu hikayeye ait bir açıklama yapılmadı.

– NE OLMUŞTU?

Venezuela’da 3 Mayıs’tan bu yana güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda, hükümetin silahlı fiil, suikast ve darbe yapmak için devlete sızmaya çalıştığını savunduğu 2’si ABD’li 17 kişi yakalanmıştı. 

Devlet Lideri Nicolas Maduro, yakalanan ABD vatandaşları Luke Alexander Denman ve Airan Berry’nin pasaport, kimlik haberleri ile SilverCorp şirketi kartlarını göstermişti.

Çok sayıda askeri teçhizat ve ağır silahın ele geçirildiği operasyonlarda Venezuela’da Ocak 2018’de Guaido öncülüğündeki askeri kalkışmada nokta alan ve sonradan kaçan eski Bolivarcı Ulusal Muhafız Birliği mensubu Antonio Seqea da yakalanmıştı.

Maduro, yakalanan kimselerin ABD ve Kolombiya hükümetlerince desteklendiğini, Guaido ile bağlantısı olduğunu savunmuş ve düzenlediği basın içtimasında, yakalanan insanların operasyon planını düzenlemekle itham ettiği SilverCorp ile Guaido’nun imzaladığını belirttiği muahedeyi göstermişti.

Venezuela Devlet Yöneticisi, memleketine yönelik darbe planlarının, mart ayında, Kolombiya’dan Venezuela’ya silahlı hareket yapılması için silah gönderdiğini açıklayan eski Tümgeneral Cliver Alcala ile başladığını söylemişti.

ABD ve Kolombiya’nın devletinde yapılmak istenen silahlı aksiyonları desteklediğini savunan Maduro’nun, son akın teşebbüslerinin başlangıcı olarak nitelediği eski Tümgeneral Alcala ise mart ayının sonlarında Kolombiya’da katıldığı bir radyo programında silahlı fiil yapılması emeliyle Guaido ile anlaşarak memlekete silah gönderdiğini duyurmuştu.

KAYNAK: AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.