FoodCam Yemek Atıklarına Dikkat!- Yemek Kamerası.Kamu5 | Güncel Haberler

29 Kasım 2020 - 17:12
ŞEVKET ULUTAN

Şevket Ulutan

ŞEVKET ULUTAN

FoodCam Yemek Atıklarına Dikkat!- Yemek Kamerası.

FoodCam Yemek Atıklarına Dikkat!- Yemek Kamerası.
Son Güncelleme :

05 Kasım 2020 - 15:15

88 kez okundu

FoodCam (Yemek Kamerası): Yemek Atıklarına Dikkat!

Sıfır atık projesine dikkat çekmek isteyen MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) yeni projesi olan FoodCam (Yemek Kamerası) ile yemek atıklarına dikkat etmek bir toplumsal bilinçten ziyade bir zorunluluk haline geliyor.

FoodCam Nedir ve Neyi Amaçlar?

Foodcam, bireylerin artan yemekleri israf etmesinden ise başka kişilerle paylaşmasını amaçlar. MIT mutfağında, tezgaha doğru bakacak şekilde yerleştirilmiş kameranın önüne artan yemekler konulur ve butona basılarak fotoğrafı çekilir. Bu yemeklerin fotoğrafı, otomatik olarak Twitter, Slack ve mail listesinde paylaşılır. Böylece çalışanlar, bu yemeğin mutfakta olduğunu ve bir ikram olduğunu anlarlar.

FoodCam ve Yemek İsrafı

Will Glesner ve Jon Ferguson FoodCam’i tasarlarken, amaçları her ne kadar artan yemeklerin çöpe atılmasını engellemek olsa da önemli bir gerçeği gözler önüne serdiler: yemek israfı.

ABD’de üretilen gıdaların %40’ı israf ediliyor. Türkiye’de yılda 214 milyar liralık gıda israf ediliyor. Yemek israfını önlemek, küresel ısınma ile savaşmanın en kolay yoludur. İsraf düşünüldüğünde akla sadece çöpe giden gıdalar gelmemelidir. Bir tarım ürününün yetişmesi için işgücü, su, yağ ve toprağa ihtiyaç vardır. Ayrıca yetişmesinin ardından depolanması ve ulaşımı için de enerji gerekmektedir. Bir gıda çürütülüp çöpe atıldığında aynı zamanda tüm bunlar da çöpe atılmış olur. Yani giden sadece para değil; yerine konulamayacak kaynaklarda israf olmaktadır. Birde dünyada açlıktan ölen, yetersiz beslenen onca insan varken; durum daha da öneml bir hal alıyor.

Yemek İsrafı Nasıl Durdurulabilir?

Yemek israfının önemli bir sebebi, evde çok fazla yemeği depolayacak alanın bulunmasıdır. Buzdolaplarının iç hacmi 1970’lerden itibaren %70 artmıştır. Bu sayede markete gidildiğinde sadece kısa sürede ihtiyaç duyulacak ürünleri almaktansa, isteme ihtimaline karşılık birçok ürün alınabiliyor. Alınan bu ürünlerin birçoğu taze tüketilmesi gereken gıdalar. Sebze meyveler zamanında tüketilmediklerinde maalesef geri dönüşümü mümkün olmayan şekilde çöpe atılmak zorunda kalınıyor. Ayrıca 1960’lardan beri tabak büyüklükleri de %36 büyüdü. Böylece porsiyonlar ve dolayısıyla tabakta kalan, israf edilen yemekler de arttı.
Tüm bunlar bize gösteriyor ki sadece buzdolabı ve tabakları daha küçük tercih ederek hem fazla yeme probleminden kurtulabilir hem de yemek israfını azaltabiliriz. Ayrıca yemek satın alırken ve tabağımıza koyarken yemek israfının farkında olarak bile bunu azaltabiliriz. MIT’nin FoodCam fikri, insanların yemek artıklarının farkına varması ve bunları israf etmektense paylaşması için harika bir fikir. Bunun tüm ofislerde ve okullarda uygulanan bir sistem haline getirilmesiyle; yemek israfı üzerine daha çok dikkat çekilebilir.

Kaynaklar
Garfield, L., (2016). MIT’s Foodcam automatically alerts people when food is up for grabs. Businessinsider.com
Kawano Y., Yanai K. (2014) FoodCam: A Real-Time Mobile Food Recognition System Employing Fisher Vector. In: Gurrin C., Hopfgartner F., Hurst W., Johansen H., Lee H., O’Connor N. (eds) MultiMedia Modeling. MMM 2014. Lecture Notes in Computer Science, vol 8326. Springer, Cham. https://doi.org/10.1007/978-3-319-04117-9_38
Vox, 2017. Food waste is the world’s dumbest problem.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.