Hristiyanlığa göre 7 büyük günah nedir?Kamu5 | Güncel Haberler

2 Aralık 2020 - 05:27
ŞEVKET ULUTAN

Şevket Ulutan

ŞEVKET ULUTAN

Hristiyanlığa göre 7 büyük günah nedir?

Hristiyanlığa göre 7 büyük günah nedir?
Son Güncelleme :

07 Kasım 2020 - 11:00

81 kez okundu

Hristiyanlığa Göre 7 Büyük Günah Nedir?

Yedi ölümcül günah olarak da bilinen, bu Hristiyan öğretisidir. Bu günahlar gurur, hırs, öfke, haset, şehvet, oburluk ve tembelliktir. Bu yedi günah, cennete girmenin önünde büyük bir engeldir. Bu günahların genellikle kişinin doğal yetilerinin veya tutkularının kötüye kullanılması veya ileri düzeyde olması kötü sonuçlar doğurur. Örneğin oburluk, israfa neden olan bir tutumdur ve bu bakımdan büyük günahlar arasındadır.

Bu sınıflandırma, üstesinden gelinmesi gereken yedi günahı ve bir de sekizinci olarak kötü düşünceyi veya ruhu tanımlayan Çöl Babaları’ndan kaynaklanıyordu. Katolik Kilisesi, ölümcül günahlar olarak da bilinen 7 büyük günah kavramını, insanların kötü sonuçlara ve kötü davranışlara yol açmadan önce, kötülüğe olan eğilimlerini azaltmalarına yardımcı olmak için kullanmıştır. Şimdi bu 7 büyük günahı biraz açarak tanımlamaya çalışalım:

Şehvet

Şehvet, yoğun bir duygudur. Genellikle ölçüsüz olarak cinsel isteğe yol açabilir. Bununla birlikte, şehvet genel olarak “dizginlenemeyen arzu” anlamına da gelebilir ve bu nedenle para, güç ve diğer şeylerin, şehvete neden olabileceği görüşü kabul edilmektedir.

Oburluk
Oburluk, herhangi bir şeyin israf noktasına kadar aşırı tüketimidir. Kelime anlamı olarak yutmak anlamına gelen “gula”dan türemiştir. Hıristiyanlıkta, aşırı yemek arzusu, muhtaçları görmezden gelinmesine neden olursa, bunun büyük bir günah olduğu kabul edilir.

Açgözlülük

Açgözlülük, şehvet ve oburluk gibi günahlardan bir diğeridir. Bununla birlikte, ihtiyaçtan fazla malın saklanması(istiflenmesi), hırsızlık ve soygun gibi eylemlere dönüşebileceğinden dolayı yedi büyük günahtan biri olarak kabul edilir.

Tembellik

Tembellik, kapsamı geniş bir günah larak kabul edilir. Zihinsel olarak, bir takım ayırt edici bileşenleri vardır; bunlardan en önemlisi duygusuzluk, kendilik ya da başkası hakkında herhangi bir duygu eksikliği, can sıkıntısı, hınç, ilgisizlik, pasif durağan ya da durgun bir profile yol açan bir durumdur. Fiziksel olarak ise hareketin durması ve çalışmaya kayıtsızlık ile ilişkilidir.

Öfke

Öfke, kontrolsüz sinir ve hatta nefret duyguları olarak tanımlanabilir. Öfke, sık sık intikam alma arzusunda kendini gösterir. En saf haliyle, yıllar boyunca sürebilecek kan davalarına neden olabilecek yaralama, şiddet ve nefreti temsil eder. Öfke duyguları, sabırsızlık, nefret dolu yanlış antropi, intikam ve kendine zarar verici davranışlar dahil olmak üzere farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Kıskançlık

Kıskançlık, açgözlülük ve şehvet gibi doyumsuz bir duygudur. Başkasının özelliklerine veya sahip olduğu mallara karşı üzgün veya küskün bir açgözlülük olarak tanımlanabilir. Kıskançlık, insanları birbirinden ayıran, onları kutuplaştıran sonuçlar doğurabilen bir duygudur.

Gurur

Gurur, bütün dinlerde günah olarak kendine yer buluyor. Yedi ölümcül günahın orijinali ve en önemlisi olarak bilinir ve kabul edilir. Yedi günahtan en şeytani olanıdır. Diğer günahların da kaynağı olduğu düşünülmektedir. Bir diğer ismi de kibir olarak da bilinen, bu ciddi derecede yozlaşmış bencillik, kişinin kendi arzularını, dürtülerini, isteklerini ve kaprislerini diğer insanların mutluluk ve iyiliğinin önüne koyması olarak tanımlanır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.