Kamu5 | Güncel Haberler

İki müttefik ülke arasında ‘darbe’ gerilimi! Rusya’dan ültimaton, krize İstanbul siperi

Libya’da darbeci Hafter saflarında savaşarak ülkede istikrarın bozulmasına, iç savaşın uzamasına ve yüzlerce sivilin vefatına yol açan Rus paralı …

İki müttefik ülke arasında ‘darbe’ gerilimi! Rusya’dan ültimaton, krize İstanbul siperi
35 görüntülenme
01 Ağustos 2020 - 11:40

Libya’da darbeci Hafter saflarında savaşarak ülkede istikrarın bozulmasına, iç savaşın uzamasına ve yüzlerce sivilin vefatına yol açan Rus paralı asker Wagner kümesine ilişkin 33 askeri gözaltına alan Belarus’a Moskova’dan ültimatom geldi. Kremlin, Belarus’taki devlet başkanlığı seçimleri öncesinde ülkede bir dizi protesto düzenleyecekleri teziyle başşehir Minsk’te alıkonulan bireylerin hür bırakılması davetini yaptı. Bunların sebepsiz yere gözaltına alındığını savunan Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, “Rus vatandaşı” olarak tabir ettiği şahısların asıl uçuş noktaları olan İstanbul’a uçmadan evvel uçaklarını kaçırdıkları için transit noktası olan Belarus’ta kalmakta olduklarını tez etti.

 

LUKAŞENKO “MÜDAHALE HAZIRLIĞINDAYDILAR” DEDİ

 

Birebir açıklamayı evvelki gün Rusya’nın Minsk Büyükelçisi de yapmıştı. Büyükelçi Dmitry Mezentsev, kümenin Belarus’tan transit geçtiğini ve İstanbul üzerinden üçüncü bir ülkeye gitmeyi planladığını söyledi. Bu üçüncü ülkenin neresi olduğunu belirtmedi. Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşenko, evvelki gece saatlerinde Güvenlik Kurulu’nu toplarken, “Müdahaleye hazırlanıyorlardı” dedi. Yetkililer 200’den fazla paralı askerin ülkeye giriş yaptığını ve 9 Ağustos’taki seçimlerden evvel ülkede kaos yaratmayı planladığını açıkladı. Muhalefet ise bu paralı asker kümesiyle münasebetlerini reddetti. 

BM: SİVİL KAYIPLAR YÜZDE 173 ARTTI

BM Libya Takviye Misyonu son 3 aydaki çatışmalarda, 106 sivilin öldüğünü, 252 sivilin yaralandığı ve 2020’nin birinci çeyreğine nazaran, sivil yaralı ve meyyit sayısının yüzde 173 arttığı belirtti. Kayıplarda yaşanan artışın 2. sebebi olarak çatışma bölgelerinde kalan patlayıcı kalıntıları ve hava atakları gösterildi. Libya’da darbeci Hafter’e bağlı milisler ve Wagner paralı askerleri, başşehir Trablus’taki yerleşim bölgelerine çok sayıda mayın ve el üretimi patlayıcı (EYP) tuzaklamıştı.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.