Sultan Sencer Kimdir? Sultan-ul Azam Nedir?Kamu5 | Güncel Haberler

2 Aralık 2020 - 06:46
ŞEVKET ULUTAN

Şevket Ulutan

ŞEVKET ULUTAN

Sultan Sencer Kimdir? Sultan-ul Azam Nedir?

Sultan Sencer Kimdir? Sultan-ul Azam Nedir?
Son Güncelleme :

16 Kasım 2020 - 10:43

85 kez okundu

Sultan Sencer Melikşah’ın oğlu Selçuklu devletinin büyük sultanlarındandır. Küçüklüğünden beri devlet terbiyesini bilen, devletin yönetimine ve bilimsel gerçeklere değer veren çağın gerisini okuduğu kadar çağın gereklerini de göz ardı etmeyen bir sultan.

Tam adı Muizzeddin Ahmet Sancar’dır. Daha önceki sultan ağabeylerinin yanında durarak onlara sorun çıkarmamış, birliğin de sağlamlaşmasında önemli rol oynamıştır.

Gaznelilerin ayaklanması üzerine onlarla savaşarak onları Selçuklu Hükümranlığına kattı. Gazne de hutbe halife,sultan, Melik Sencer sonrasında Gazne sultanı Behramşah olarak okunmaya başlandı.

Ağabeyi Tapar’ın ölümünden sonra tahta küçük yaşta geçirilen Mahmud, kendini sultan ilan eden Sencerle savaşmış ve savaşı kaybetmiştır. Bu savaştan sonra Büyük Selçuklunun tek sultanı Ahmet Sancar olmuştur.

Semerkant ve Gazneye düzenlediği seferlerle birliği sağlamıştır.

Karahanlıların isyanını bastıran Sancar bu olaydan sonra Karahitaylara yenilerek büyük bir şaşkınlığa yol açmıştır.

Oğuzlarla yapılan savaşta Sancar esir düştü.

Oğuzlar kazandıkları zafer sonrası sultanı yine takta oturtarak ona saygı göstermiş Büyük Selçuklu’nun devam etmesini istemişlerdir.

Tahtta geçirdiği süre boyunca tam bir dünya ve siyaset adamı olarak hükmetmiştir. Doğu ve Batı yı birlikte yürütmüştür.

Batınilik ve İsmaililik devleti fazlaca yıpratmıştır. Bu düşüncenin yayılmasında ki en büyük etken ise şüphesiz haşhaşiler ve Hasan Sabbah olmuştur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.