Kamu5 | Güncel Haberler

Türkiye de harekete geçmişti! Trump dünyaya duyurdu: 24 saat içinde yasaklanacak

ABD Lideri Donald Trump, son devrin tahminen de en tartışmalı toplumsal medya uygulaması olan TikTok’un ABD’de yasaklanacağını açıkladı. Trump …

Türkiye de harekete geçmişti! Trump dünyaya duyurdu: 24 saat içinde yasaklanacak
32 görüntülenme
01 Ağustos 2020 - 13:40

ABD Lideri Donald Trump, son devrin tahminen de en tartışmalı toplumsal medya uygulaması olan TikTok’un ABD’de yasaklanacağını açıkladı. Trump, yasağın 24 saat içinde uygulamaya konulacağını söyledi.

 

TikTok’un ABD’de yaklaşık 80 milyon kullanıcısı olduğu belirtiliyor.

 

SEBEP GÜVENLİK TASASI VE KORONAVİRÜS

Amerikan hükümeti daha evvel yaptıkları açıklamalarda, Çin hükümetinin, ABD vatandaşlarının ferdî ve özel bilgilerine bu cins uygulamalar üzerinden erişebildiğini ve uygulamaların bilgi toplamak için kullanıldığını öne sürmüştü.

Trump daha evvel “TikTok yasaklanacak mı?” sorusuna “Evet bu düşündüğümüz bir şey. Bu büyük bir iş. Çin’in virüs ile ilgili ne yaptığına bakın, bu ülkeye ve tüm dünyaya yaptıkları utanç verici” demiş ve kelam konusu ihtimale ait ayrıntı vermeyerek, TikTok’u yasaklamanın koronavirüs ile ilgili olarak Pekin hükümetine misilleme yapmak için bedellendirilen birçok yoldan biri olduğunu eklemişti.

TÜRKİYE DE HAREKETE GEÇMİŞTİ

Şahsî Bilgileri Muhafaza Konseyi (KVKK), toplumsal medya uygulaması TikTok hakkında, bilgi güvenliği açığı argümanları üzerine resen inceleme başlattı. Dünya genelinde 800 milyon düzeyinde kullanıcısı olan TikTok’un en çok kullanıldığı ülkeler sıralamasında 28,4 milyonluk sayıyla Türkiye 3. sırada.

YASAK DÜNYAYA YAYILABİLİR

Öte yandan TikTok daha evvel Çin’in hudut sorunları yaşadığı Hindistan’da ve Endonezya’da yasaklanmıştı. Farklı ülkelerde de uygulamanın geleceği hakkında emsal kararlar alınabileceği tabir ediliyor.

KAYNAK: HABER7

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.