Kamu5 | Güncel Haberler

Artık Lise Sonlar Sınava Hazırlık Senesi Olacak

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim içerisinde ders saat ve programlarını belirlediği esnada ”üniversite hazırlık”la ilgili bir açılım yaptı.

Artık Lise Sonlar Sınava Hazırlık Senesi Olacak
101 görüntülenme
21 Aralık 2018 - 19:17

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim içerisinde ders saat ve programlarını belirlediği esnada ”üniversite hazırlık”la ilgili bir açılım yaptı. Yeni düzenlemeye bakılırsa lise son sınıf içerisinde ders işlenmeyecek ve öğrenciler üniversite hazırlık amacıyla öğretmenler eşliğinde soru çözmeye başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı son açıklamayla beraber, ortaöğretimdeki ders saatleriyle beraber programlarını değiştirme konusunda bir karar aldı. Mecburi ders saatlerini azaltabilmenin yanında 12. sınıfın ise üniversiteye hazırlık senesi olarak belirlenmesi hususunda bir görüş birliğine varılmış oldu. Milli Eğitim Bakanı görevinde bulunan Ziya Selçuk’un talimatı ile birlikte süren ortaöğretim müfredatla birlikte ders programı ile alakalı çalışmanın sonuna gelinmiş oldu.

Yeni çalışmaya bakılırsa ortaöğretim içerisinde öğrenciler Türkçe ile birlikte Matematik, Tarih ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi mecburi temel dersler alınacak. Öğrencinin okumakta olan okul çeşidi ve ilgi alanına bakılarak mecburi derslerin sayısında bir artma planlanırken öteki derslerin ise seçmeli olması beklenmekte.

Yeni program içerisindeki en büyük değişimde Lise 3. sınıf içinde müfredat bitirilmiş olacak. Öğrenciler lise son (12. sınıfa gelince) sınıfta üniversiteye hazırlık amacıyla okula gelecek. Öğretmenlerinde eşliğinde üniversite sınavına uygun bir biçimde soru çözme, sınav konuları içerisindeki eksikliklerini gidermeyle alakalı çalışacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni açılımıyla birlikte öğrencilerin 12. sınıf içerisinde devamsızlık ve de sahte rapor alma benzerindeki girişimlerden kurtarmış olacak. Milli Eğitim Bakanlığı öte yandan 12. sınıfta öğrencileri okul müfredatından tamamen muaf etme kararı alırken aynı zaman içerisinde aileleri de dershane veyahut kurs masrafından kurtarmış olacak. Öğrenciler, dershane veyahut kursta yapmakta oldukları faaliyetlerin aynısını okul içerisinde ücretsiz bir şekilde yapma olanağını bulabilecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.