Kamu5 | Güncel Haberler

ABD’de tüketici güveni temmuzda beklentileri karşılayamadı

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı temmuz ayına ait tüketici itimat endeksi sonuncu bilgilerini …

ABD’de tüketici güveni temmuzda beklentileri karşılayamadı
40 görüntülenme
01 Ağustos 2020 - 9:20

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı temmuz ayına ait tüketici itimat endeksi sonuncu bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, tüketici itimadı haziranda bir evvelki aya kıyasla 5,6 puan azalarak 72,5 kıymetine geriledi. Bu devirde tüketici itimat endeksi verisi aşağı taraflı revize edilirken endekse ait öncü data, 73,2 olarak açıklanmıştı. 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tesiriyle mart ve nisanda düşüş gösteren mayıs ve haziranda ise toparlanma kaydeden verinin, temmuzda 73 pahasını alması öngörülüyordu. Kovid-19 olaylarındaki artışla temmuzda düşüş kaydeden endeks, haziran ayında ise 78,1 düzeyinde gerçekleşmişti.

Tüketici itimat endeksi, temmuzda geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran ise yüzde 26,3’lük azaldı.ABD’lilerin halihazırdaki finansal şartlara yönelik değerlendirmesini ölçen mevcut ekonomik şartlar endeksi, haziranda aylık 4,3 puan azalışla 82,8’e düştü.

Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi ise birebir periyotta aylık 6,4 puan azalarak 65,9’a indi.

KAYNAK: AA
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.