Kamu5 | Güncel Haberler

Fatih Sondaj İçin İlk Seferine Çıkacak

Türkiye’nin kendi envanterine katmış olduğu yeni nesil sondaj gemisi olan Fatih, bu hafta içerisinde ilk sondaj seferine çıkacak.

Fatih Sondaj İçin İlk Seferine Çıkacak
1.254 görüntülenme
29 Ekim 2018 - 9:21

Türkiye’nin kendi envanterine katmış olduğu yeni nesil sondaj gemisi olan Fatih, bu hafta içerisinde ilk sondaj seferine çıkacak.

Türkiye’nin kendi envanterine katmış olduğu yeni nesildeki sondaj gemisi olan Fatih, bu hafta içerisinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı görevinde bulunan Fatih Dönmez’in katılımları ile sondaja başlamış olacak. Antalya ilindeki 9. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında Türkiye’nin ilk sondaj gemisi olan Fatih’in Antalya il açıklarında çalışmalarını devam ettirdiğini açıklayan Dönmez, ”Gemimiz ayın sonunda Akdeniz bölgesinde ilk sondajını gerçekleştirmiş olacak. İnşallah, 2. gemiyi ise yakın bir zamanda filomuza katmış olacağız” şeklindeki ifadelerinde bulunmuş idi.

Sondaj 12.200 Metre Derinlikte Yapılacak

Sondajla ilgili çalışmaları Antalya ilinin açıklarında Kıbrıs adasının batı bölgesinde Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde gerçekleştirilecek. Fatih isimli sondaj gemisi Türk savaş gemilerinin korumasının altında faaliyet göstermeyi sürdürecek. 2011 Güney Kore yapımı olan Fatih, 6’ncı nesil şeklinde isimlendiriliyor ve en ileri teknolojik yeni özelliklere sahip. Alanya-1 kuyusu’yla sondaja başlaması planlanmakta olan Fatih Sondaj Gemisi içerisinde, toplam olarak 200 taneden çok yerli ve yabancı uzman görev alıyor olacak. 229 metrelik boya sahip olan Fatih 12.200 metrelik bir derinlikte çok yüksek basıncın altında deniz sondajı yapabilme kabiliyetini haiz, aktif bir konumlanma (dynamic positioning) teknoloji sayesinde donatılmış, 6. jenerasyonda bir sondaj gemisi. Gemid içerisinde 2 kulede de sondaj yapabilecek çeşitli ekipmanlar yer alıyor. Uluslararası kural ve de düzenlemelere uygun bir şekilde operasyon gerçekleştirebilmeye uyumlu Fatih isimli Sondaj Gemisi, iş güvenliği standartlarına tamamıyla uygun ve tamamen çevre dostu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.