Kamu5 | Güncel Haberler

Koronavirüs onlara yaradı! Gelirlerini katladılar

Apple, Amazon, Facebook ve Alphabet, bu yılın nisan-haziran devrine dair bilançolarını açıkladı. Apple’dan yapılan açıklamaya nazaran, bu yılın …

Koronavirüs onlara yaradı! Gelirlerini katladılar
56 görüntülenme
31 Temmuz 2020 - 15:20

Apple, Amazon, Facebook ve Alphabet, bu yılın nisan-haziran devrine dair bilançolarını açıkladı. Apple’dan yapılan açıklamaya nazaran, bu yılın nisan-haziran periyodunu bilançosunda üçüncü çeyrek olarak kabul eden şirketin geliri geçen yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 11 artarak 59,7 milyar dolara ulaştı. Şirket, geçen yılın nisan-haziran devrinde 53,8 milyar dolar gelir elde etmişti.

 

 

Firmanın geçen yılın nisan-haziran devrinde 10 milyar dolar olan net karı da bu yılın birebir periyodunda 11,3 milyar dolara yükselerek yüzde 12 artış gösterdi. Şirketin pay başına karı ise kelam konusu periyotta 2,18 dolardan 2,58 dolara çıktı.

İphone, iPad ve Mac satışlarında artış

 

 

Apple’ın akıllı telefon ve tablet satışları da birebir periyot prestijiyle arttı. Buna nazaran, kelam konusu periyotta iPhone satışları yüzde 1,7 artarak 26,4 milyar dolara, iPad satışları da yüzde 31 yükselerek 6,6 milyar dolara ulaştı. Mac satışları ise birebir periyotta yüzde 21,6 artışla 7,1 milyar dolar oldu.

Apple’ın net kar ve gelirinin piyasa beklentisinin üstünde gelmesiyle New York borsasının kapanmasının akabinde gerçekleşen hudutlu süreçlerde şirketin payları yüzde 5’in üzerinde bedel kazandı.

Salgın periyodunda Amazon’un satışları arttı

Amerikalı e-ticaret devi Amazon’un da Kovid-19 salgınının tesirli olduğu nisan-haziran periyodunda satışları artış gösterdi. Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Amazon’un bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 40 artarak 88,9 milyar dolara ulaştı. Şirketin geçen yılın nisan-haziran devrindeki net satışları 63,4 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Amazon’un net karı da yılın ikinci çeyreğinde 5,2 milyar dolara yükseldi. Şirketin geçen yılın birebir periyodunda elde ettiği kar 2,6 milyar dolar olmuştu.

E-ticaret devinin geçen yılın ikinci çeyreğinde 5,22 dolar olan pay başına karı ise bu yılın tıpkı devrinde 10,30 dolara ulaştı.

Amazon’un net kar ve gelirinde beklenenin üzerinde artış yaşanmasının akabinde New York borsasında süreç gören paylarında yükseliş kaydedildi. New York borsasının kapanmasını takiben yapılan sonlu süreçlerde şirketin pay pahası yaklaşık yüzde 5,4 arttı.

Facebook’un geliri yüzde 11 arttı

Dünyanın en büyük toplumsal paylaşım sitelerinden Facebook da bu yılın ikinci çeyreğine gelir ve karını artırdı. Facebook’tan yapılan açıklamaya nazaran, şirketin geliri nisan-haziran devrinde geçen yılın birebir devrine kıyasla yüzde 11 artarak 18,7 milyara yükseldi. Facebook, geçen yılın ikinci çeyreğinde 16,9 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Şirketin net karı da bu yılın ikinci çeyreğinde 5,2 milyar dolara ulaşarak geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 98 artış kaydetti. Şirket, 2019’un nisan-haziran devrinde 2,6 milyar dolar net kar elde etmişti.

Facebook’un geçen yılın ikinci çeyreğinde 0,91 dolar olan pay başına karı da bu yılın tıpkı periyodunda 1,80 dolara yükseldi.

Facebook’un günlük kullanıcı sayısı yaklaşık 1,8 milyar

Facebook’un günlük ve aylık etkin kullanıcı sayısında da bu devirde artış görüldü. Buna nazaran, Facebook’un günlük etkin kullanıcı sayısı, haziran prestijiyle yıllık bazda yüzde 12 artarak 1,79 milyara ulaştı. Toplumsal paylaşım sitesinin aylık faal kullanıcı sayısı da birebir periyotta yüzde 12 artışla 2,7 milyar oldu.

Facebook’un yılın ikinci çeyreğine ilişkin bilançosunun beklenenden âlâ gelmesinin akabinde New York borsasının kapanmasını takiben yapılan sonlu süreçlerde şirketin pay pahası yaklaşık yüzde 8’in üzerinde arttı.

Alphabet’in geliri şirket tarihinde birinci kere düşüş gösterdi

Google’ın ana kuruluşu Alphabet’in bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir ise şirket tarihinde birinci kere düşüş kaydetti. Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Alphabet’in yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 2 azalarak 38,3 milyar dolara geriledi. Firma, 2019’un nisan-haziran devrinde 38,9 milyar dolar gelir açıklamıştı.

Alphabet’in net karı ise yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 30 azalışla 6,9 milyar dolara düştü. Alphabet, geçen yılın ikinci çeyreğinde 9,9 milyar dolar net kar elde etmişti.

Firmanın geçen yılın nisan-haziran periyodunda 14,21 dolar olan pay başına düşen karı da bu yılın tıpkı periyodunda 10,13 dolara geriledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.