Küresel Ekonominin Geçirdiği Büyük Dönüşüme Şahit Olun!Kamu5 | Güncel Haberler

2 Aralık 2020 - 06:45
ŞEVKET ULUTAN

Şevket Ulutan

ŞEVKET ULUTAN

Küresel Ekonominin Geçirdiği Büyük Dönüşüme Şahit Olun!

Küresel Ekonominin Geçirdiği Büyük Dönüşüme Şahit Olun!
Son Güncelleme :

08 Kasım 2020 - 19:21

51 kez okundu

Küresel Ekonominin Geçirdiği Büyük Dönüşüm

Dünyamızı etkileyen buhranlar her zaman olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Küresel etkiler yaratabilen olaylar aslında bir elin parmaklarını geçmez fakat etkileri çok derin olur. Savaşlar, ekonomik krizler ve pandemi. Günümüz teknolojisi ile yapılacak bir dünya savaşı muhtemelen insanlığın dakikalar içerisinde son bulmasıyla sonuçlanacaktır. Ekonomik krizler de küresel olabilir. Aşılması nispeten daha kolaydır. Pandemi çaresizliğimizi suratınıza bir tokat gibi çarparken tüm dengeleri alt üst eder. Savaştan farkı olarak, insanlığı yok etmek için acelesi yoktur; bunu yavaş yavaş sanki bir şeylerin intikamını alıyormuşçasına yapar.

Küreselleşme ve Sonrası

2000’li yıllarda dünyamızın geçirdiği büyük küreselleşme adımları sayesinde, neredeyse sınırların yok olduğu zamanlar yaşadık. Teknoloji alanında, ekonomi alanında dünya dev adımlar attı. Pek çok ekonomi battı yada batma seviyelerine geldi fakat bunun yanında pek çok ülke ekonomilerini güçlendirerek daha fazla söz sahibi oldu. Dünyamızı bu güzel rüyadan uyandıran şeyin adı iste tahmin edebileceğiniz üzere Covid 19 Pek çok ülke ne olduğunu tam anlayamadan yakalandı. Gripten hallice bir şey olmaz dedikleri virüs; maalesef şu an itibariyle 920 bin kişinin katili konumunda. Bu pandemi sadece hayatları tehdit etmiyor bugüne kadar öğrendiğimiz bildiğimiz tüm alışkanlıklarımızı tehdit ediyor.

Tüm dünya kafa kafaya vermiş; en az zarar ile bu pandemini nasıl atlatılabileceği hakkında görüşler, öneriler sunuyor. Bunlardan en önemlilerinin başında IMF geliyor. IMF Başkanı küresel ekonominin geçirdiği büyük dönüşüm hakkında görüşlerini bildirirken büyük resme bakarak düşüncelerini açıklıyor.

Kovid-19 virüsü başladığından beri; insanlık kendisini bir şekilde izole ederek koruma altına almaya çalıştı. Sosyal mesafe denilen olgu iyice hayatımıza yerleşti ve uzunca bir zaman oradan çıkmayacak gibi gözüküyor. Tüm dünya doğallıktan uzaklaşıp sentetiğe yaklaşmışken, tüm yaşananlar doğanın intikamı gibi gözüküyor olabilir. Ülkelerin sırf karlılığı düşünerek; iklim değişikliği ile mücadele savaşını umursamayıp, yapılan programların dışında kalmalarının ardından pandemi için yardım istiyor olmaları oldukça düşünüdürücü. Ekonomi, siyaset, sanayi; doğa ile dost olmalı. Yönetimler yaptıkları her şeyin bir sonucu olacağının bilincinde hedefler çizmeleri gerekmekte. Küresel ekonominin geçirdiği büyük dönüşüm sayesinde belki doğa da biraz nefes alacaktır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.