Kamu5 | Güncel Haberler

Sektöre göre kısa çalışma

Kamuoyunda ‘İstihdam Kalkanı Paketi’ olarak da bilinen kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Kanun Teklifi ile Kısa Çalışma Ödeneği’nde (KÇÖ) yeni …

Sektöre göre kısa çalışma
66 görüntülenme
15 Temmuz 2020 - 12:00

Kamuoyunda ‘İstihdam Kalkanı Paketi’ olarak da bilinen kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Kanun Teklifi ile Kısa Çalışma Ödeneği’nde (KÇÖ) yeni kurallar belirlendi. Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili beklenen düzenleme ise teklifte nokta almadı.

Kanun teklifinde bölge alan düzenlemeler şöyle:

-Özel dal iş mahallerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar ile nakdi fiyat desteğinden yararlananların, çalıştıkları işyerinde haftalık sıradan çalışma müddetlerine dönülmesi halinde, toplumsal güvenlik primlerinin sigortalı ve patron hisselerinin tamamı, üç ay mühletle İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak.

– Kimi kollarda olağanlaşma sürecinin daha süratli hayata geçeceği göz önünde bulundurularak, kısa çalışma tatbikinin, sektörel bazlı uzatılması laf konusu olabilecek. Bu bölümleri ve teknik detayları Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı belirleyecek.

-Bir vesair düzenleme, Soma’da bulunan Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında çalışan ve kıdem tazminatına hak kazanacak formda hizmet akdi sona erdirilen çalışanları ilgilendiriyor. Bu emekçiler arasında kıdem tazminatlarını alamayanlara, bu haklarının, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu tarafından ödenmesi imkanı getirildi.

-İşten çıkarma yasağına ait de bir düzenleme geldi. Belli periyodik iş yahut hizmet mukavelelerinde; mühletin sona ermesi, işyerinin rastgele bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, ilgili mevzuatına nazaran yapılan her türlü hizmet alımları ile prodüksiyon işlerinde işin sona ermesi, istisnalar arasına eklendi.

– İşten çıkarma yasağında müddet de uzayabilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Haziran 2021’e kadar, üçer aylık devirler halinde uygulamayı uzatabilecek.

– Pandemi nedeniyle eğitimlerin aksaması ve imtihanların gerçekleştirilememesi sebebiyle oluşacak eksper ve tabip açıklarını önlemek ismine, iş alanlarında iş güvenliği bilirkişisi ve iş noktası tabibi görevlendirilmesine ait mecburilik bir müddet ertelendi. 2023 ahir tatbik mecburî olacak.

– Bu arada yabancı plakalı araçlarla Türkiye’ye gelen gurbetçi vatandaşların, karayollarında gerçekleştirdiği ihlalli geçişlerde uygulanacak idari para cezaları, artık yerli plakalı araçlarla birebir düzenlemelere tabi kılınacak.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.