Kamu5 | Güncel Haberler

Okyanus altında alternatif enerji kaynağı!

Okyanus altında alternatif enerji kaynağı!
1.052 görüntülenme
01 Eylül 2018 - 22:52

Koreli bilim adamları, okyanusta “kristalize gaz hidratları” olarak bilinen zengin bir enerji kaynağı olabilecek bir seçenek keşfettiler.

Güney Koreli araştırmacılar, kil zengini okyanus çökeltilerinde zengin enerji kaynakları olabilecek kaynakları keşfettiler. Aynı zamanda ‘yanıcı buz‘ olarak da adlandırılan kristalize gaz hidratları, bir pasoik yapıya sahiptir. Gaz hidratları, hidrojen bağlı su molekülleri tarafından tutulan gaz moleküllerinden oluşur.

Önceleri, bu tür yapıların sadece bazı bölgelerde deniz kil çökeltilerinde bulunabileceği düşünülmüştü. Ancak, okyanus tabanında yapılan çalışmalardan sonra, doğal gaz hidratları içeren muazzam hacimlerde tortu bulundu. Yanıcı buzun yapay olarak üretilebileceği de kanıtlandı.

Koreli araştırmacılar, bu kadar büyük hacimlerde gazın nasıl hidratlandığı üzerine çalışırken, laboratuvar ortamında gaz hidrasyon sürecine yol açan ortamı taklit etmektedir. Bu sırada, hidrojene bağlı su molekülü kümelerinin bulunduğu ve su molekülü kümelerinin hidrat nükleasyonunun bulunduğu tortu tabakasına elektrik uygulanır; yani gaz hidratları oluşturma sürecini tetiklediğini gördüler. Ayrıca, yapay uygulama doğal işlemden yaklaşık 6 kat daha hızlı sonuç veriyor.

Bu teknik gaz hidrat rezervlerinden metan gazı üretimine yol açabilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.