GAZBİR: Türkiye'nin doğalgaz ithalat faturası yüzde 25-30 düşebilir - Kamu5 - Kamu HaberleriKamu5 – Kamu Haberleri

29 Ocak 2023 - 12:17
SON DAKİKA

GAZBİR: Türkiye’nin doğalgaz ithalat faturası yüzde 25-30 düşebilir

GAZBİR, Türkiye’nin arz güvenliğinin uzun vadeli gaz kontratları ve Karadeniz keşfiyle garantide olduğunu belirtti.

GAZBİR: Türkiye’nin doğalgaz ithalat faturası yüzde 25-30 düşebilir
Son Güncelleme :

05 Ocak 2023 - 14:42

29 views

Karadeniz’de bu yıl üretimin başlamasının doğalgaz talebin karşılanmasında rol oynayacak.

Türkiye’nin doğalgaz arama süreçleri süratle devam ederken, bu kaynakların güçte dışa bağımlılığını ne kadar giderebileceği de kamuoyunu meşgul ediyor.

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR), bir hususta açıklama yaparak, Sakarya Doğalgaz Alanı’ndan plato bedelde yıllık 15 milyar metreküp doğalgaz üretilmesi halinde ülke iktisadına katkısının 15 milyar dolar civarında olduğunu aktardı.

“Türkiye’nin bu yıl doğalgaz talebinin 55 milyar metreküp olması bekleniyor”

GAZBİR Lideri Yaşar Arslan, Türkiye’nin bu yıl doğalgaz talebinin yaklaşık 55 milyar metreküp olmasını beklediklerini belirterek, “Türkiye’nin yıllık 10 milyar metreküpe yakın ek kaynağa muhtaçlığı oluyor ve bu gereksinim spot boru gazı ve spot sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatıyla karşılanıyor. Karadeniz’de bu yıl üretimin başlaması da talebin karşılanmasında rol oynayacak.” dedi.

Hava sıcaklığı doğalgaz tüketinmini azalttı

Arslan, Türkiye doğalgaz piyasasındaki gelişmelere ait yaptığı değerlendirmede, yenilenebilir güç kaynaklarının elektrik üretimindeki hissesinin artması, büyük tüketici kümelerin alternatif yakıtları tercih etmesi ve kasım-aralık devrindeki sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Türkiye’nin 2022’deki doğalgaz tüketiminin beklenenden düşük gerçekleştiğini söyledi.

Elektrik gücü artıyor

Türkiye’nin elektrik konseyi gücünün Ekim 2022 sonu prestijiyle 103 bin 276 megavata ulaştığını lisana getiren Arslan, yenilenebilir güç kaynaklarının toplam konseyi güçteki hissesinin yüzde 54’e ulaştığı, doğalgaz santrallerinin konseyi güçteki hissesinin yüzde 25 düzeyinde olduğu bilgisini verdi.

“Doğalgazdan elektrik üreten baz yük santralleri önemli”

Arslan, doğalgazdan elektrik üreten baz yük santrallerinin yenilenebilir güç kaynaklarındaki dengesizlik durumunda elektrik üretiminde kıymetli bir role sahip olduğunu anlattı.

2022’de konutlarda gaz tüketimi rekor kırdı

Yenilenebilir güç kaynaklarının yanı sıra talebi etkileyen öteki faktörlere de bağlı olarak 2022’deki doğalgaz tüketiminin kestirimlerin yüzde 10 altında kaldığını ve 53,5 milyar metreküp düzeyinde gerçekleştiğini söz eden Arslan, “Genişleme yatırımlarının tesiriyle abone sayısı her yıl yaklaşık 1 milyon artıyor. Bu sebeple, konut tüketimi 2022’de 18 milyar metreküp oldu. Bu tüketim, tüm vakitlerin en yüksek konut tüketimi olarak dikkat çekiyor.” diye konuştu.

Konut abone sayısı yıl sonunda 20 milyonu aşacak

Arslan, konut abone sayısının yıl sonunda 20 milyonu aşacağını belirterek şöyle devam etti:

“Konutların tükettiği gaz ölçüsünün 19-20 milyar metreküp civarında olacağını iddia ediyoruz. Tüm bunları değerlendirdiğimizde, Türkiye’nin 2023 talebinin 53-55 milyar metreküp düzeyinde olacağını kestirim ediyorum. Türkiye’nin yıllık doğalgaz talebinin ortalama 55 milyar metreküp olduğu göz önünde bulundurulduğunda talebin yaklaşık yüzde 85’i orta ve uzun vade kontratlarla karşılanabiliyor. Bugün prestijiyle Türkiye’nin orta ve uzun vade 47,75 milyar metreküplük doğalgaz kontratı bulunuyor. Toplam ölçünün yaklaşık 27 milyar metreküpü Rusya, kalan kısmı ise Azerbaycan, İran ve Cezayir ile yapılan kontratlardan oluşuyor. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin yıllık 10 milyar metreküpe yakın ek kaynağa muhtaçlığı oluyor ve bu muhtaçlık spot boru gazı ve spot LNG ile karşılanıyor.” dedi.

Silivri ve Tuz Gölündeki depolar arz güvenliği için önemli

Arslan’a nazaran, geçen yıl sonunda Silivri’deki gaz depolama tesisinin sisteme gaz verme kapasitesinin artırılması, Tuz Gölü depolama tesisinde ise kapasite artırım çalışmalarının devam etmesi, Türkiye’nin arz güvenliğinin güzelleştirilmesi manasında büyük katkı sağlayacak.

“Türkiye’nin doğalgaz ithalat faturası yüzde 25-30 düşebilir”

Arslan, Türkiye’nin başta Karadeniz olmak üzere doğalgaz keşif çalışmalarını sürdürdüğünü, alandaki son güncellemeler ve Çaycuma-1 kuyusundaki yeni keşifle Karadeniz’deki rezervin 710 milyar metreküpe ulaştığını anımsatarak, “Sakarya Doğalgaz Alanından plato bedelde yıllık 15 milyar metreküp doğalgaz üretilmesi halinde ülke iktisadına katkısı 15 milyar dolar civarında. Yani yerli kaynaklarla Türkiye’nin doğalgaz ithalat faturası yüzde 25-30 düşebilir.” dedi.

Spot gaz ticareti büyüyor

Arslan, global piyasalarda olduğu üzere Türkiye piyasasında da spot doğalgaz ticaretinin ehemmiyetinin gitgide arttığını söyledi.

Türkiye’nin 2021’deki 58,7 milyar metreküp doğalgaz ithalatının yaklaşık 8 milyar metreküpünün (yüzde 13) spot olarak ithal edildiğini söyleyen Arslan, 2022’nin ocak-ekim periyodunda ise spot ithalat ölçüsünün 15 milyar metreküpü bulduğunu ve toplam ithalat içindeki hissesinin yüzde 34’e yükseldiğini belirtti.

Her 4 ABD LNG kargosundan 3’ü Avrupa’ya gidiyor

AA’nın haberine nazaran, AB ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Rusya’dan AB’ye gaz akışının neredeyse durduğunu ve Avrupa doğalgaz ticaret borsalarında fiyatların üst taraflı hareketinin Türkiye’nin güç ithalat faturasını da artırdığını anlatan Arslan, şunları kaydetti:

“Avrupa ve Rusya ortasındaki gaz koridorunda sıkışmanın devam etmesinin, sektörel doğalgaz talep daralmasının 2023’te devam edeceğini düşünüyorum. Avrupa’da birincil güç talebinin yaklaşık yüzde 25’ini doğalgaz oluşturuyor. Bilhassa Orta Avrupa’da bu oran yüzde 40’lara kadar ulaşıyor. Avrupa genelinde tüketilen doğalgazın yaklaşık yüzde 65’i hanelerde ısınma maksatlı kullanılıyor. Ilıman geçen kış, doğalgaz fiyatlarının megavatsaat başına 300 euro düzeyinden 100 euroya gerilemesi ve en değerlisi her 4 ABD LNG kargo gemisinden 3’ünün Avrupa’ya gitmesiyle krizin tesirleri depodaki gaz ile en aza indirgendi.”

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN