Covid-19 ve İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri.Kamu5 | Güncel Haberler

2 Aralık 2020 - 13:10
ŞEVKET ULUTAN

Şevket Ulutan

ŞEVKET ULUTAN

Covid-19 ve İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri.

Covid-19 ve İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri.
Son Güncelleme :

30 Ekim 2020 - 17:00

78 kez okundu

Covid-19 Aralık ayının sonlarında Çin’in Vuhan Eyaletinde; ateş, öksürük, nefes darlığı gibi solunum yolu belirtileri gösteren bir grup hastada gelişen, araştırmalar sonucunda ise 13 Ocak 2020 tarihinde Covid-19 adıyla tanımlanan bir hastalıktır. Covid-19 solunum yolu ile insandan insana rahat bir şekilde bulaştığı ve ölümcül etkisi olduğu için DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ tarafından 11 MART 2020 tarihinde virüs pandemi, yani küresel salgın ilan edilmiştir. Virüsün gittikçe yayılmaya başlaması ile her ülke çeşitli önlemler almaya başlamıştır. Bu önlemlerden modern insanı zihinsel ve fiziksel olarak en çok zorlayan ise zorunlu karantina süreci olmuştur.

İnsanlar hiç durmadıkları kadar evlerinde durdular ve evde çalışma şansı olmayanlar ise işlerinden uzak kaldı. Sürecin uzaması ile de birçok insan psikolojik olarak bıkkınlığı, mutsuzluğu ve hastalığın ve ekonomik sıkıntının getirdiği stresi fazlasıyla yaşadı. Biz de size bu yazımızda Covid-19 ve insan psikolojisi arasındaki bağlantıyı ve insanların niçin bu tür olumsuz duyguları yaşadıklarını ve gerekli tavsiyelerimizi açıklayalım.

Covid-19 Sürecinde İnsan Davranışları

Rus yazar Dostoyevski Öteki Ben isimli kitabında, “Belirsizlik, en kötü ihtimalden daha acı vericiydi” demiştir. Sanırım günümüzde Covid-19 vakalarının görülmesinden ve gerekli elzem önlemler alındığından bu yana, bu söze katılmayacak hiçbir kimse olmaz. Covid-19 hayatımıza sadece bir salgın hastalık olarak gelmedi, beraberinde inanılmaz derece de belirsizlik getirdi. İnsanlar alıştıkları yaşamdan birden alışılmadık bir yaşama geçtiler ve ileriki dönemde neler olacağı da bilinmiyor. Bu da insanın geleceğe dair güven duygusunda önemli bir hasara yol açıyor. Bu yaşadığımız güvensizlik duygusu günlük hayatımızdaki en temel unsurların bile (dostlarımızla görüşmek, lokantalarda kafelerde oturmak, sinema tiyatro izlemek) tam anlamıyla elimizden kayıp gideceğini hissetmemize yol açıyor. Bu güvensizlik kendisini stresli bir hayat, mutsuzluk, öfkeli davranış olarak dışarıya vuruyor. Anlaşılacağı üzere Covid-19 salgınında insan davranışlarındaki olumsuz değişikliklerin temelini güvensizlik ve belirsizlik doğuruyor.

İNSANLAR GÜVENLERİNİ NASIL TAZELER?

Ünlü psikolog Acar Baltaş’a göre; güven duygusu, iş hayatında, sosyal hayatta ve özel hayattaki her türlü ilişkinin temelindeki harçtır. Dolayısıyla güven duygusu olmadan psikolojik sağlığımız açısından, tam anlamıyla sağlıklı ve huzurlu bir zihne sahip olamayız. Covid-19 döneminde güvenimizi nasıl tazeleriz gelin bakalım.

1-Yapılması gereken en önemli şey, içinde bulunulan durumun geçici olduğunu, kişilerin kendilerine kabul ettirmeleri gerekmektedir.
2-Günlük ritüellere gerekli önlemleri alıp devam edilmelidir.
3-Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli ve egzersiz yapılmalıdır.

Uzmanların bağışıklık sisteminin güçlü olmasının, bu hastalığın etkisinin azalttığını söylüyor. Ayrıca spor ve sağlıklı beslenme sizi olumlu anlamda iyi hissettirecektir.
Sonuç olarak; salgın sürecinde biz insanların en önemli görevi; gerekli önlemleri alarak, aşı için gerekli çalışmalar yapan bilim insanlarına güvenmektir. Süreci sağlıklı bir şekilde atlatmanın en önemli çözümünün de, yine her insanın kendi beyni ve düşünce yapısı olduğu unutulmamalıdır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.