TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 15-09-2020 02:40   Güncelleme : 15-09-2020 02:40

Bilim dünyası bunu konuşuyor! Venüs'te bulundu

Bilim adamları, Venüs’ün asidik bulutlarında potansiyel hayat belirtisi tespit ettiklerini duyurdu. İngiltere’de Cardiff Üniversitesi ...

Bilim dünyası bunu konuşuyor! Venüs'te bulundu

Bilim adamları, Venüs’ün asidik bulutlarında potansiyel hayat belirtisi tespit ettiklerini duyurdu.

İngiltere’de Cardiff Üniversitesi (İngiltere) ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (ABD) bilim insanları, Venüs gezegeninin atmosferinde muhtemel ömür belirtisine işaret eden biyolojik kökenli olabilecek fosfin hususu keşfetti.

Gezegenin atmosferindeki bulutlarda ise sıcaklığın 50 santigrat olduğu söz edilirken; bu bulutların içerisinde fosfin gazının tespit edildiği belirtildi. Araştırmacılar, fosfin tespitinin kendi başına ‘mikrobiyal hayat için sağlam bir kanıt’ olmadığını, gezegende potansiyel olarak bilinmeyen jeolojik yahut kimyasal süreçlerin meydana geldiğinin bir göstergesi de olabileceğinin altını çizdi. Uzmanlar, Venüs’ün bulutlarındaki gazın daha âlâ araştırılması gerektiğini tabir etti.

"FOSFİN VARSA HAYAT DA VARDIR"

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) moleküler astrofizikçi ve ortak muharrir Clara Sousa-Silva ise "Şu anda Venüs hakkında bildiklerimizden yola çıkarsak fosfinin en makul açıklaması kulağa fantastik gelse de, hayattır. Bu durum olduça değerli, zira şayet fosfin varsa hayat vardır ve kainatta yalnız olmadığımız manasına gelir. Birebir vakitte, ömrün uzayda çok yaygın olması ve galaksimizde öteki birçok yerleşik gezegen olması gerekir” tabirlerini kullandı.