TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 21-10-2020 01:31   Güncelleme : 21-10-2020 01:31

eSim Türkiye'de Hayata Geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, "Tamamen Türk mühendislerince geliştirilmiş olan ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak #eSIM, yakın zamanda ülkemizde hayata geçecek." dedi.

eSim Türkiye'de Hayata Geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıs Dr. Ömer Fatih Sayan, eSIM teknolojisi için yeni açıklamalarda bulunarak yakın zamanda ülkemizde eSIM teknolojisinin kullanıma gireceğini açıkladı.

 

BTK’dan eSIM açıklaması geldi!

2019 yılının Nisan ayında eSIM teknolojisi için ilk fiziki adımların atıldığını belirten Ömer Fatih Sayan, bugün Twitter üzerinden bir açıklama yaparak Ocak ayında GSM birliğinden sertifikasyon alındığını ve bu teknolojiyi yerli ve milli imkanlarla üreten 4 ülkeden birinin de Türkiye olduğunu açıkladı.

eSIM ile hayatımıza girecek değişiklikler iki ana gruba ayrılıyor. Bunlardan ilki olan bağlı cihazlar; M2M/Iot cihazlara erişimi kolaylaştıracak. Üretim, lojistik, dağıtım, stok tutma ve benzeri süreçler sadeleşecek. Ayrıca yoğun nem, titreşim, darbe veya zaman içinde deformasyon gibi fiziki hasarlar eSIM teknolojisi ile rafa kalkacak.

 

İlk Kullanan Operatör Vodafone

eSim teknolojisini müşterileriyle ilk buluşturan operatör vodafone oldu. Web sitesinde eSim ile ilgili bir bölümde eSim tanıtımı ve kullanımı hakkında bilgilere yer veriyor.

Vodafone müşterisi iseniz mevcut sim kartınızı eSim ile değiştirebilir, yeni abonelikler için de eSim alabilirsiniz.