GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-09-2020 12:40   Güncelleme : 15-09-2020 12:40

Fabrika işçisi, telefon dolandırıcılarına 20 dakikada 60 bin TL kaptırdı

7 Eylül'de meydana gelen vakada, özel bir numaradan aranan Suat Erol, ferdî datalarının güncelleneceği palavrası ile telefonuna gelen iletisi ...

Fabrika işçisi, telefon dolandırıcılarına 20 dakikada 60 bin TL kaptırdı

7 Eylül'de meydana gelen vakada, özel bir numaradan aranan Suat Erol, ferdî datalarının güncelleneceği palavrası ile telefonuna gelen iletisi tuşladı. Cep telefonu numarası dolandırıcılar tarafından öbür bir numara ile değiştirilen Erol ismine 60 bin TL kredi çekildi. Çekilen kredinin 57 bin 500 TL'si 20 dakika içerisinde öteki bir hesaba aktarıldı. Dolandırıldığını fark eden Erol, savcılığa giderek hata duyurusunda bulundu.

'TELEFONDAKİ KİŞİ BANA ADIMLA HİTAP ETTİ'

20 dakikada meydana gelen dolandırıcılık karşısında şaşkına dönen Erol, yaşadıklarını anlattı. Tüm şahsî bilgilerinin dolandırıcıların eline geçtiğini lisana getiren Erol, "İş yerindeyken özel bir numara tarafından arandım. Ferdî bilgileri güncelleme ismine özel bir bankanın genel müdürlüğü tarafından arandığım söylendi. Vaktimin olmadığını söyledim. Onlar da kısa bir vakit süreceğini söyleyince kabul ettim. Telefondaki kişi bana adımla hitap etti. Adımı, soyadımı, baba adımı, annemin kızlık soyadını, ikamet adresimi, telefonumun marka ve modeline kadar söyledi. 'Doğru mu?' diye sordu. 'Evet hakikat' dedim ben de. Sürecin tamamlanması için telefonuma gelen kısa bildirideki kodu tuşlamamı istedi. Gelen kodu tuşladım. Sonrasında bir kod daha geldi onu da tuşladım. Konuşmayı uzatınca o sırada çalıştığım için telefonu kapattım" dedi.

'CEP TELEFONU NUMARAM DEĞİŞTİRİLİP SÜREÇ YAPILMIŞ'

Cep telefonu numarası öbür bir numara ile değiştirilince ikinci bir şok yaşayan Erol, "Telefon servis sağlayıcım, numaramın diğer bir numaraya taşındığına dair ileti gönderdi. Iletisi görünce kuşkulandım. Telefondan internete girmeye çalıştım, girmedi. Telefonum arama yapmadı. Arkadaşımdan kendimi aradım, çizgimin kapandığını fark etim. Çabucak bankayı aradım fakat numaram bloke olduğu için müşteri hizmetleriyle görüşemedim. Hesabıma bloke koyamadılar. Müşteri hizmetlerine ulaştığımda hesabımdan Rabia Celeb ismine bir havale yapıldığı söylendi. O sırada kablosuz ağ üzerinden telefonumu internete bağladım. Özel bankadan mail geldi. 60 bin TL hesabımdan kredi çekilmiş, 50 bin 500 TL ve 7 bin TL fiyatında iki havale gerçekleştirilmiş. Vakanın şoku ile ne olduğunu anlamamıştım lakin sonrasında dolandırıldığımı fark ettim. Hadiseden sonra çabucak adliyeye gittik. Havale yapılan hesabın öteki bir özel bankaya ait olduğunu öğrendim. Aradım, dolandırıldığımı söyledim. Hesaba bloke konulmasını istedim ancak iş işten geçmişti" diye konuştu.

'BEN YANDIM BAŞKALARI YANMASIN'

Dolandırıcılara karşı vatandaşların dikkatli olmalarını isteyen Erol şunları söyledi:

"Üzüldük, emeklerimiz boşa gitti. Çoluğumuzun, çocuğumuzun rızkı. Gerekli mercilere başvurdum. Bu işte bankanın çok büyük zaafı var. Bir insanın kimlik bilgilerinin bu kadar paylaşılması yanlışsız değil. Telefondaki adama da 'Bu kadar bilgilerle bizi duman edersiniz' dedim, aslında dolandırıcıymış. Şaştım kaldım. Adıma kimlik çıkartıp meskenimi bile elimden alabilir. Bu kadar bilgimiz nasıl ellerine geçiyor? Bankadan arayıp adıma kredi çekileceğini söyleseler bu kadar taviz vermem. Gelen bildiri için 'Güvenlik açısından bize söylemeyin tuşlayın' diyorlar, yani bu kadar da özgüvene sahipler. Ben eşime, dostuma, etrafıma ihtarlarda bulunan bir beşerim. Başımıza geldi. Benim canım yandı öteki insanların canı yanmasın. Beşerler dikkatli olsun."

KAYNAK: DHA