GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-09-2020 12:20   Güncelleme : 15-09-2020 12:20

Koronavirüsü yenen aile hekimi: Çok üzülüyorum

Merkez Sur ilçesi Dabanoğlu Mahallesi'nde Aile Sıhhat Merkezi'nde misyonlu Dr. Osman Tulan (63), 22 gün evvel ağız kuruluğu şikayetiyle Dicle ...

Koronavirüsü yenen aile hekimi: Çok üzülüyorum

Merkez Sur ilçesi Dabanoğlu Mahallesi'nde Aile Sıhhat Merkezi'nde misyonlu Dr. Osman Tulan (63), 22 gün evvel ağız kuruluğu şikayetiyle Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne gitti. Tulan'a burada yapılan PCR testi olumlu çıktı. Hastanede tedavisine başlanan Tulan, daha sonra pandemi hastanesine çevrilen Kalp Hastanesi'ne sevk edildi. 14 gün boyunca ağır bakımda kalan Tulan, tedavisini tamamladıktan sonra 8 gün de olağan serviste tedavi gördü. Tabipler nezaketinde yapılan tüm denetimlerden geçen Tulan, yattığı hastaneden taburcu edildi.

'GÖRÜNTÜLERİ GÖRDÜKÇE ÜZÜLDÜM'

Koronavirüsü yenmeyi başaran Dr. Osman Tulan, mevtin hiçbir vakit aklına gelmediğini ve bu hastalığı yenip işinin başına gelmeyi hedeflediğini tabir etti. Koronavirüs yönelik alınan önlemlere uyulmamasında keder duyduğunu anlatan Tulan, "Bunu da inşallah başardım. Uzun bir süreçti. Tedavim 3 hafta devam etti ağır bakımda. Bizlere karşı ilgi alaka çok yeterliydi. Lütfen toplumsal uzaklığa uyun, maskelerini tanım edilen biçimde takın ve hijyen kurallarına uyun. Tedbirsizliği gördükçe üzüldüm. Hastalık ciddiye alınmıyor. Şayet ciddiye almış olsaydılar, hastalık bu etaba gelmezdi. En küçük şikayeti olduğu vakit ateş ya da yutkunmada zorluk yaşandığı vakit yahut yorgunluk yaşandığında hepsinin bir ortada olmasına kaide değil. Bunlardan bir belirti olması bile kâfi. Ben de yalnız ağız kuruluğu vardı, onun dışında hiçbir belirti yoktu" dedi.

'ÇOK ŞIDDETLI SÜREÇLERİ YAŞADI'

Pandemi Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Vilayet Pandemi Heyeti Üyesi Doç. Dr. Fesih Aktar, meslektaşları olan Osman Tulan'ın 22 gün boyunca tedavisinin sürdüğünü söz ederek, "Çok güçlü süreçleri yaşadı. Birinci başvurduğu periyotlarda teneffüs kasveti da yaşanmıştı. Biz de çok yakından hocalarımızla bir arada takip etmeye çalıştık. 14 günlük bir ağır bakım sürecinden sonra da yaklaşık 8 gün de serviste takip edildi. Bu müddet içinde bilhassa ağır bakım hocalarımız, asistanlar ve çalışanlara teşekkür ediyorum. Sahiden korona sıhhat çalışanlarının en büyük risk ve endişe alanlarından bir tanesi hem hastalarımıza hizmet ederken bir de hasta yatağında olacak pozisyonlara düşebiliyorlar. O yüzden çok dikkat etmemiz gerekiyor. Sevdiklerimiz ve kendimiz için çok dikkat edilen durumdur. Çok pahalı meslektaşımız kür bugün taburcu olacak düzeye gelmesi bizler için de heyecan verici. Umarım sonraki süreçte de rastgele bir sorun yaşamaz. Topluma olan katkısına da devam edecektir" diye konuştu.

KAYNAK: DHA