SPOR
Giriş Tarihi : 15-09-2020 01:13   Güncelleme : 15-09-2020 01:13

Nihat Özdemir: "Seyircisiz bizim kararımız değildi"

TFF Lideri Nihat Özdemir gündeme dair açıklamalarda bulundu. "SEYİRCİSİZ BİZİM KARARIMIZ DEĞİLDİ" "Yüzyılda, iki yüzyılda pandemi vakasını ...

Nihat Özdemir:

TFF Lideri Nihat Özdemir gündeme dair açıklamalarda bulundu.

"SEYİRCİSİZ BİZİM KARARIMIZ DEĞİLDİ"

"Yüzyılda, iki yüzyılda pandemi vakasını federasyona seçildiğimizin 6. ayında yaşadık. Bitime 8 hafta kala o maçları seyircisiz oynattık. Birçok yerden tenkit aldık. 'Niye seyircisiz oynattınız' dediler. Bu karar bizim değildi."
 

"DEVLET KARARININ ÖNÜNDE DURAMAZDIK"

"Bakanlar Konseyi toplantısı sonrası, Cumhurbaşkanı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın, kamuyouna bundan maçtan sonra seyircisiz diye bir karar aldı. Biz de o kararı aldık. O hafta da Galatasaray - Beşiktaş derbisi vardı. Galatasaraylılar, haklı olarak bir derbi maçını seyircili oynamak istiyorlardı. Lakin, biz devletin aldığı bir kararın önünde duramazdık."
undefined
18

"KARAR ALINDI VE UYGULANDI"

"O haftayı oynadık. Bu sefer, liglerin oynanmaması kararı alındı. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu bizi çağırdı. Yalnız beni değil. Yanıma Lider Yardımcımız Sayın Servet Yardımcı'yı almıştım. Basketbol, voleybol ve hentbol federasyon liderleri yanı sıra, Kulüpler Birliği Lideri Sayın Sepil'i de davet ettik. Spor Bakanı ile Ankara'da görüştük. Tüm maçların durdurulması kararı alındı ve aldık."
 

"ÖDEMELER BİZDE DE DURDU"

"Almak o kadar kolay değil. Bu kadar atlet, bu kadar kulüp, yalnız Muhteşem Lig yok. 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig, amatör vardı. Hepimizin bildiği üzere bütün spor kulüplerimizin değerli gelir kaynağı yayıncı kuruluşun ödediği paralar. Yayıncı kuruluşumuz olan beIN Sports, yalnız Türkiye'de değil Avrupa'nın tüm ülkelerinde, bütün yayıncı kuruluşlar maçlar ödenmediği için ödemeleri durdurdular. Bizde de durdu."

"ÖNÜMÜZDEKİ 2 SENE PARA KESİLECEK"

"Hepimizin bildiği üzere 12 Haziran'a kadar bu süreç devam etti. 12 Haziran'da seyircisiz olarak Üstün Lig ve 1. Lig maçlarını oynatma kararı aldık. Oynatmaya karar verdiğimiz andan itibaren beIN Sports ile görüşmelere devam ettik. Pandemi ile ilgili ziyanlarının olduğunu söz ettiler. Kulüpler Birliği ve biz, beIN Sports ile görüştük. Pandemiden dolayı olan ziyanlarını tespit ettik. Önümüzdeki 2 sene bu para TL olarak kesilmesi için muahedeyi yaptık. O günden itibariyle ne kadar alacağımız varsa kuruşuna kadar, KDV ile ödemek koşuluyla 2019/20 dönemini tamamladık."
 

"YAYINCI KURULUŞLA GÖRÜŞECEĞİZ"

"Gelelim, 2020/21'e. Kararı aldık 11 Eylül'de başlayacağız diye. Birinci hafta maçlarını tamamladık seyircisiz olarak. beIN Sports ile görüşmelerimiz devam ediyor. Pek âlâ halde devam ediyor. 2020/21 döneminde hangi sayılarla, hangi sistemle ödeme yapılacağına dair. Bu görüşmelerde kesinlikle Kulüpler Birliği temsilcilerini de alıyoruz. Birlikte olarak bir noktaya varacağız. Birinci görüşmelerde olumlu tablo var. Onlarla bizim bir noktaya varmamız kelam konusu olmadı. Fakat, önümüzdeki günlerde görüşeceğiz."

"TFF 1. LİG TRT VE BEINSPORT İLE BERABER"

"Onlar da kimi teşebbüslerinin sonucunu bekliyorlar. Kamuoyuna da açıkladılar. TFF 1. Lig'in yayınlarını TRT ile bir arada götürmeye karar verdiler. Eminim ki, ticari olarak anlaştılar. Onların tesirlerini de eminim ki göreceğiz."
 

"LİGİN İSİM HAKKIYLA İLGİLİ GÖRÜŞÜYORUZ"

"Spor Toto ile isim hakkı konusunda görüşmeleri devam ediyor. Öbür bir şirket, bir ekonomik kuruluş ile mutabakata varırlarsa bize yönlendirecekler. Önümüzdeki günlerde bir muahedeye varacağız."
 

"BEIN İLE BİR NOKTADA ANLAŞACAĞIZ"

beIN Sports ile ne kadar sayıya anlaşacakları sorusu üzerine: "Şu anda bu hususta, muahedeye ziyan verebileceği için sayı sözde bulunmak yanlışsız değil. Aslında bizim sayımız aşikardır. 500 milyon dolar üzerinden yarısı TL yarısı dolar olmak üzere bir kontratımız var. Biz de kontratımızın kaidelerine uyulmasını istiyoruz. Onlar da değerli derecede birtakım problemlerin olduğunu, dövizin çok arttığını, Türk Lirası gelirlerini o kadar arttıramadıklarını söylüyorlar. Şu anda görüşmelerimiz devam ediyor. Bir noktada anlaşacağız."

 

"BEIN KONTRATIN UZAMASINI İSTİYOR"

"Hepsi işin içinde. Hepsi ayrıntılar. 7-8 tane ayrıntı var. Çalışmalar devam ediyor. Bir noktaya geleceğiz. Bizim beIN Sports ile mukavelemiz 5 yıl. Bu sene daha 3. yılı. Hem 4, hem 5 var. beIN Sports, 2 yıldan sonra kontratın 2 yıl daha uzamasını istiyor."
 

"KİMSE KURUŞ EKSİK ALMADI"

"Yapılabileceklerin en düzgününü yapmaya çalışıyoruz. Kimse 1 kuruş eksik almadı. Tamamını KDV dahil aldılar. Dönem daha yeni başladı, 1 hafta. 42 haftalık maç programı var, uzun bir süreç. Mayısın 16'sına kadar devam edecek."

 

"DEVLET KARARININ ÖNÜNE KİMSE GEÇEMEZ"

"Vaka sayıları artarsa, Bakan Koca'dan 'Maçları oynatmayalım' diye bir davet gelirse..."

Nihat Özdemir: Devletin kararı her şeyden değerlidir. Devlet bir karar verince, insan sıhhatini, sportmen sıhhatini, spor ile ilgilenenlerin sıhhatini düşünmek mecburiyetindedir. Bilim Şurası ve Sıhhat Bakanlığımız bir karar verdiği vakit, bu bir devlet kararıdır. Hiçbir federasyon, devlet kararının önüne geçemez."

 

"FRANSA'DA DEVLET LİGİ BİTİRDİ"

"Bir örnek vereyim, Fransa liglerinin durumu. Fransa Futbol Federasyonu, maçların devam etmesini istiyordu. Fransa Başbakanı, 'Ligler sonlandırılmıştır. Bu haliyle tescil edilecektir.' diye bir karar aldı. Futbol Federasyonu, itiraz etmesine karşın rastgele bir şey söyleyemedi. Fransa ligleri sonlandırıldı. Devletin bir kararın önüne geçmemiz kelam konusu değil."

 

"SPOR ADAMLARI SIHHATINI KAYBEDERSE..."

"Bir futbolcu sıhhatini bozdu. Hayati bir tehlikeye girdi yahut kaybetti. Bir teknik yönetici, alandan virüs kaybetti, sıhhatini ya da hayatını kaybetti. Spor adamları, bu türlü bir vaka nedeniyle sıhhatlerini kaybederse kimse bunun altından kalkamaz."
 

"BEŞİKTAŞ'TAN ERTELEME TALEBİ GELMEDİ"

"Sergen Yalçın'ın koronavirüs testinin olumlu çıkması sonrası Beşiktaş'tan erteleme talebi gelmedi. Ümraniye'de kimi meşakkatler oldu. Kendilerine söyledik, 'Liglerin başlaması çok değerlidir. Ümraniye Lideri beni aradı. Ne olur sayın lider, liglere bir ziyan vermeyelim. Yoksa kimi kararlar alacağız. Bu kararlar sizin canınızı sıkabilir.' dedik. Bir kez Ümraniye Lideri'ne teşekkür ediyorum. Grubunu hazırladı, alana çıktı, hem de galip geldi. Bu yaklaşımından ötürü nitekim Ümraniyespor Liderine çok teşekkür ediyorum."

"BEŞİKTAŞ DEVAM EDECEĞİZ DEDİ"

Beşiktaş'tan erteleme talebi gelmedi. "Sergen meskende, Murat hocamızla devam edeceğiz" dediler. Trabzon deplasmanından 3-1 galibiyetle döndüler.

 

"14 SAĞLAM İNSAN BULMAK ZORUNDASINIZ"

"TFF Sıhhat Konseyi'nin bir kararı var. 14 futbolcuyu yanyana getirip oynayacaksınız. Altyapıdan oyuncu alabilirsiniz. 14 tane sağlam insan bulacaksınız, testi geçmiş. Alana çıkacak, oynayacaksınız."
 

KÜME DÜŞÜRMEME KARARI NASIL ALINDI?

"Ligler başlarken 7 ekip, bunun içerisinde Fenerbahçe, Beşiktaş, Kasımpaşa da vardı. Küme düşme dehşetleri olmamasına karşın "Bu sene liglerden küme düşme olmasın" diye bir görüşle geldiler. Ligler devam ederken o denli bir karar almamız kelam konusu değildi. 12 Haziran'dan evvelki bir Kulüpler Birliği toplantısında söylediler. Bunun lig oynanırken, olamayacağını söyledik. Sonra Kulüpler Birliği bir karar aldılar, ortak. 21 ekiple bu kararı aldılar. Liglerden hiçbir kadro düşmesin diye bir teklifle geldiler. "
 

"SIKIŞIK BİR TAKVİM OLACAK"

Pandemi periyodunda neler yaşandı biliyoruz. Kelam gelimi Malatyaspor. En uygun oyuncum gitti yurt dışına, gelemedi, gelmedi. Türkiye'de korona olabilir diye gelmemiş. Birçok kulübün bu türlü şikayeti vardı. Kulüpler Birliği'nin de ortak kararı durumunda, yalnız Harika Lig değil, bütün liglerde, TFF 1, 2, 3'te ligden düşmeyi kaldırdık. Bu bize şöyle bir sorun yarattı. Bu bize 21 kadroyla 2020/21 dönemi oynamak. Sıkışık bir takvim olacak.
 

ADANA DEMİRSPOR'UN TALEBİ

"Adana Demirspor, çok istedi. 1 penaltıyla elendiler. 1 kadro daha kaldıracak durumu yoktu bu ligin. Idare heyetimizle oturduk, konuştuk. Bu türlü bir karar alamayacağımızı kendilerine bildirdik. Bu sene oynayarak gelmelerini, gelebilirlerse tabir ettik. En azından bu sıkışık takvimde 1 haftayı dinlendiririz. Ligi bu türlü sonlandıracağız."