Kamu5 | Güncel Haberler

Eşref Kolçak Son Yolculuğuna Uğurlandı

Türk sinemasının efsane ismi Eşref Kolçak geçtiğimiz gün uzun süre tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

Eşref Kolçak Son Yolculuğuna Uğurlandı
45 görüntülenme
28 Mayıs 2019 - 23:07

Türk sinemasının efsane ismi Eşref Kolçak geçtiğimiz gün uzun süre tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Yıllardır Gemlik’te yaşayan efsane oyuncu, bugün ikindi namazından sonra eşi Özcan Kolçak ve oğlu Harun Kolçak’ın yanına defnedildi.

Sanat hayatında yüzlerce projeye imza atan ve birçok sayıda ödüllere layık görülen Türk sinemasının unutulmaz ismi Eşref Kolçak’ın ani ölümü, daha önce birlikte çalıştığı yapımcı İhsan Taş’ı üzüntüye boğdu. Temel ile Dursun İstanbul’da isimli sinema filminde beraber çalıştığı yapımcı İhsan Taş, Eşref Kolçak’ın vefat haberini alır almaz İstanbul’dan, Bursa’nın gemlik ilçesine gelerek sanatçının yakınları ile bir araya geldi. Sanatçının yeğeni Turan Kolçak, komsusu Nihat Çitil, Sanatçı dostları Burak Kaya, Metin Yıldırım ve Sanatçının yakın dostu Rıdvan Kaya ile birlikte cenazeye ev sahipliği yaptılar.

Daha önce filmlerinde bir çok yeşil çamın emektar oyuncularına yer vermesi ile tanınan yapımcı İhsan Taş üzüntüsünü şöyle dile getirdi “Temel ile Dursun İstanbul’da isimli projemizde birlikte çalışmaktan büyük onur duyduğum Yeşilçam’ın çınarı Eşref Kolçak’ı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim. Hepimiz onların filmleri ile büyüdük, onlar bize sinemayı sevdiren kahramanlar. Ben bugün yapımcı olarak var isem onların bize bu mesleği sevdirmesi sayesindedir. Yalnız türk sinemasının değil, tüm Türk halkınında başı sağolsun” diye konuştu.

TÜRK SİNEMASI ÇINARINI BEN İSE HOCAMI KAYBETTİM.

Oyuncu Burak Kaya, Eşref Kolçak’ın ani ölümü ile ilgili şunları söyledi “Eşref hoca ile ilk tanışmamız Kaçıs 1950 filmimizin galasında oldu. Filmi izledikten sonra yanıma gelip sarılmıştı ve oyunculuk anlamında çok katkısı oldu. En büyük şansım benimde Bursa’da yaşıyor olmamdı çünkü bu vesile ile dostluğumuz güçlendi. Onun her sözü benim rehberim oldu bütün tecrübesini bana aktardı fırsat buldukça bol bol sohbet ederdik ve ben onun sohbetini büyük bir heyecanla dinlerdim çünkü Eşref Kolçak demek türk sinemasıydı ben onun ağzından türk sinemasını yakından tanıma fırsatı buldum. Türk sineması Çınarını , ben ise Hocamı kaybettim diye konuştu.

Büyük ustayı son yolculuğunda yapımcı İhsan Taş, Burak Kaya, Hülya Koçyiğit, Türker İnanoğlu, Metin Yıldırım ve Nuri Alço’nun yanı sıra bir çok emektar oyuncular ve Türkiye’nin her köşesinden sevenleri yalnız bırakmadı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.