Milli Eğitim Bakanlığı: Türkiye Yüzyılı, eğitimin yüzyılı olacak - Kamu5 - Kamu HaberleriKamu5 – Kamu Haberleri

31 Ocak 2023 - 15:40
SON DAKİKA

Milli Eğitim Bakanlığı: Türkiye Yüzyılı, eğitimin yüzyılı olacak

2022 yılı amaçlarının tamamını gerçekleştiren Ulusal Eğitim Bakanlığı, 2023 yılında eğitimde atılacak adımlarla Türkiye Yüzyılı’nın eğitimin yüzyılı olması için çalışacağını duyurdu.

Son Güncelleme :

07 Ocak 2023 - 19:36

59 views

Milli Eğitim Bakanlığı’nın toplumsal medya hesabından Şimdi eğitimde yeni bir çağ aralanıyor. Türkiye Yüzyılı eğitimin yüzyılı olacak.mesajıyla 2022 yılında eğitim alanında yapılanlar, ulaşılan amaçlar bir sinemada anlatıldı.

2022 yılı gayelerinin tamamını gerçekleştiren, hatta pek birçoklarında gayeleri aşan Ulusal Eğitim Bakanlığı, 2022 yılında okul öncesi eğitime erişimi artırmak için, 6 bin 4 yeni anaokulu kapasitesi oluşturarak amacın iki katına ulaştı.

Ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 90’dan yüzde 95,06’ya, tüm eğitim kademelerinde okullaşma oranları birinci defa yüzde 95 ve üzerine yükseldi.

Okullaşma oranının yüzde 100’e ulaştırılması hedefleniyor

2023’te 3 yaşta okullaşma oranının yüzde 16’dan yüzde 50’ye, 4 yaşta okullaşma oranının yüzde 38’den yüzde 70’e ve 5 yaşta okullaşma oranının yüzde 99’dan yüzde 100’e ulaştırılması hedefleniyor.

Öte yandan erken ihtar ve takip sistemi hayata geçirilerek okul devamsızlığı ve terk oranlarının düşürülmesinin sağlanması ve eğitim kademelerinin tümünde yüzde 99 ve üzerinde okullaşma oranlarına ulaşılması için çalışılacak.

Çırak ve kalfa sayısında amaç 1,5 milyon

Mesleki eğitimin güçlendirilmesi çerçevesinde mesleksel eğitim merkezlerinde çırak ve kalfa sayısı 7 kat artışla 1 milyon 200 bine ulaştı. Gelecek yıl çırak ve kalfa sayısı, 1 milyon 200 binden 1 milyon 500 bine çıkarılacak. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması çerçevesinde tüm sınıf düzeylerinde 160 milyon yardımcı kaynak fiyatsız dağıtıldı, gelecek yıl 200 milyon yardımcı kaynak daha fiyatsız dağıtılacak.

Köy Hayat Merkezleriprojesi çerçevesinde 2 bin 200 köy okulu yine hizmet vermeye başladı, 2023’te, kullanılmayan tüm köy okulları köy hayat merkezine dönüştürülecek.

Halk eğitim merkezlerinden 13 milyon 386 bin 915 kişi yararlandı

“Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesiyle 3 ayda 16 bin 361 yeni kütüphane inşa edildi. Okul kütüphanelerindeki kitap sayısı 28 milyondan 100 milyona çıkarıldı. Gelecek yıl okuma kaynakları zenginleştirilerek okullardaki kitap sayısı 150 milyona yükseltilecek. Halk eğitim merkezlerinden 13 milyon 386 bin 915 kişi yararlandı, gelecek yıl da 15 milyon kişinin yararlanması sağlanacak.
Okulların paklık, kırtasiye, küçük tamirat ve donatım gereksinimlerinin karşılanması için birinci sefer tüm okullara direkt 7 milyar lira bütçe gönderildi, uygulamaya gelecek yıl da devam edilecek.

Bu yıl kurulan Öğretmen Bilişim Ağı’nda (ÖBA) dijital platformu aracılığıyla öğretmenlerin uzaktan eğitim almaları sağlandı. Öğretmen başına düşen ortalama eğitim saati 44 saatten 250 saate çıkarıldı, gelecek yıl 350 saate çıkarılması hedeflendi.

60 yıllık hasret “Öğretmenlik Meslek Kanunu” çıkartıldı

İHA’nın haberine nazaran, 14 Şubat 2022’de yürürlüğe giren “Öğretmenlik Meslek Kanunu” ile öğretmenlik mesleği özel bir ihtisas mesleği olarak tanımlandı. Gerçekleştirilen tüm projeler ve amaçların paylaşıldığı görüntüde şöyle denildi:

Türkiye’nin her sathında üretken olan, eleştirel düşünebilen irtibatı güçlü ve iş birliğini özümseyen kuşakların gelişimini destekliyor ve yarını evlatlarımızla omuz omuza planlıyoruz. Kapsayıcı ve fırsat eşitliğine dayanan eğitim anlayışımızla kalite eşliğinde büyüyen bir eğitim ortamını inşa ederken geleceği bugünden birlikte yazıyor, birebir heyecan ve birebir anlayışla var gücümüzle çalışıyoruz. Artık eğitimde yeni bir çağ aralanıyor. Türkiye Yüzyılı eğitimin yüzyılı olacak.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.