Kamu5 | Güncel Haberler

2030’da yollarda 31 milyon elektrikli araç olacak

Deloitte’un araştırması, 2030 yılında satılan araçların üçte birinin elektrikli olacağını ve toplam elektrikli araç sayısının 31,1 milyona …

2030’da yollarda 31 milyon elektrikli araç olacak
109 görüntülenme
28 Temmuz 2020 - 18:40

Deloitte’un araştırması, 2030 yılında satılan araçların üçte birinin elektrikli olacağını ve toplam elektrikli araç sayısının 31,1 milyona ulaşacağını öngörürken, bu öngörü evvelki varsayımdan 10 milyon adet daha fazla.

COVID-19 salgını sebepli kriz elektrikli araç satışlarında bir aksamaya yol açsa da satışların tekrar de dünya genelinde 2,5 milyona ulaşacağı bekleniyor. Bileşik yıllık büyüme hesaplanarak yapılan araştırma sonucunda Deloitte toplam elektrikli araç sayısının 2025 yılında 11,2 milyona 2030 yılında ise 31,1 milyona ulaşacağını öngörüyor. Ayrıyeten 2030 yılında büsbütün elektrikli araçların hibrit araçlara oranının yüzde 81’e ulaşacağı varsayım edildi.

Deloitte elektrikli araçlarda bu kadar bir değişim öngörmesinin sebebi olarak değişen tüketici hassasiyeti olduğunu belirtti.

DUNYA’da yer alan habere nazaran, Deloitte elektrikli araç departmanı yöneticisi Jamie Hamilton, “Yüksek fiyatlar elektrikli araba satışlarını erken benimseyenlerle limitlese de elektrikli araç fiyatları içten yanmalı motorlu araç fiyatlarıyla yakın seviyeye gelmesi ile beklenen alıcı sayısında artış görüldü.

Elektrikli araçlar çeşitlerinde görülen çeşitlilik ve ikinci el piyasalarındaki artış tesiriyle elektrikli araçlar pek çok alıcı için cazip hale geldi. Bunun yanında, elektrikli araçların menzili ve şarj istasyonları sayısının a olması üzere faktörler hala alıcıların aklında yer etmeye devam ediyor.” dedi.

Araştırmada ayrıyeten, elektrikli araç pazarının büyümesindeki öteki etkenlerin etrafa ziyan vermemesi, finansal teşvikler ve emisyon maksatlarına uygunluk olarak sıralandı. Yeni araç satışlarının büyük çoğunluğunun şirket araçları ve filo alımları olduğu hesaba katılırsa, yönetici seviyesinde elektrikli araçlara geçiş global ölçekte elektrikli araçlara dönüşümü hızlandıracağı belirtildi.

COVID-19 sebepli petrol talebi düşüşü ve buna bağlı olarak tedarik zincirinde görülen bozulmanın da elektrikli araçlara geçişi hızlandırdığını söyleyen Hamilton şöyle devam etti, “Motorlu taşıt satışları azalırken, elektrikli araçlar birtakım bölgelerde piyasaya nazaran direnç gösterdi. Araba satışlarının pandemi öncesi periyoda dönmesini 2024 yılına kadar beklemiyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.