Kamu5 | Güncel Haberler

Toyota Türkiye Son Derece Hayati Bir Çağrıda Bulundu

Toyota Türkiye fazlasıyla önemli bir geri çağırma uyarısı yaptı.

Toyota Türkiye Son Derece Hayati Bir Çağrıda Bulundu
64 görüntülenme
24 Aralık 2018 - 6:39

Toyota Türkiye fazlasıyla önemli bir geri çağırma uyarısı yaptı. Araç sahiplerine gönderilmiş olan yazı içerisinde, hava yastıkları üzerinde yer alan bir sorundan kaynaklı kaza esnasında araçtakilerin yaralanabilecek oldukları vurgulanıp bahsi geçen araçların ücretsiz bir şekilde hava yastığı değişimi amacıyla servislere getirilmesi talep edildi.

Japon asıllı otomotiv devlerinden Toyota şirketinin geri çağırmalar ile başı adeta dertte. Geçtiğimiz aylar içerisinde kalkışta yaşanmakta olan tekleme sorunundan dolayı 2,43 milyon tane aracı geri çağırmış olan Toyota şirketi, hava yastık sorunları ile de gündemden düşmemekte.

Toyota Türkiye’nin tarafından müşterileri için ‘‘önemli’’ başlığı ile yapılmış olan uyarıda Sanayi ve de Teknoloji Bakanlığı’nın yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yürütülmekte olduğu açıklandı.
Yürütülmekte olan çalışmalar sonrasında müşterilerin güvenliği amacıyla fazlasıyla önemli bir geri çağırma kampanyasının başlatılmış olduğu ifade edildi.

Müşterilere gönderilmiş olan uyarı içerisinde şu açıklamalara bulunuyor;

”Araçlar içerisinde kullanılmakta olan hava yastığı fişeklerinin içerisinde yer alan itici gazı oluşturmakta bulunan malzeme, zaman içinde çok yüksek bir nem, yüksek bir sıcaklık ve ani sıcaklık değişimlerine maruz kaldığı zaman bozulabiliyor. Bu duruma gelen bir hava yastığının fişeği, kaza esnasında patlayabilmekte ve oluşmuş olan metal parçaları, yüksek bir hız ile aracın içine saçılıp araçta yer alanların yaralanmasına sebep olabilmektedir.

Tarafımızca Bakanlığa gerçekleştirilecek raporlamadan sonra 22.02.2018 tarihine sahip Resmi Gazetede yayımlanmış olan; ”Otomotiv Ürünlerine Yönelik Piyasa Gözetimi ve de Denetimi Yönetmeliği’ne bakılırsa; araç sahiplerine yapılmış olan bildirimlere karşın yükümlülüklerini yerine getirmemiş olan müşterilerin otomobilleri, trafikten geçici veyahut devamlı bir şekilde men edilecek olduğu TÜV Türk’ün periyodik muayeneleri içerisinden de kusurlu sayılabilecek olduğunu bilginize sunuyoruz.”

Öte yandan, Toyota Türkiye tarafından yapılmış olan uyarı içerisinde; ”Bütün işlemleri ücretsiz bir şekilde yapmaktan memnuniyet duyuyor olacağız” ifadelerine yer verildi.

Toyota şirketi, Ekim ayı içerisinde 2008 ila 2014 model Prius ve de Auris modellerinden toplam 2,43 milyon tane aracı servislere çağırmış idi. Araçların kalkış esnasında yaşanmakta olan tekleme sorunundan dolayı geri çağırılmış olduğu belirtilmişti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.