Kamu5 | Güncel Haberler

En Çok Kadınlarda Kireçlenme Görülüyor

Romatizmal hastalıkların sınıfı içerisinde yer alan kireçlenmenin en fazla kadınlarda görülmekte olduğu ifade edilmekte.

En Çok Kadınlarda Kireçlenme Görülüyor
109 görüntülenme
07 Aralık 2018 - 21:58

Romatizmal hastalıkların sınıfı içerisinde yer alan kireçlenmenin en fazla kadınlarda görülmekte olduğu ifade edilmekte. Zayıf durumdaki kas yapısından dolayı aşırı kilolu olma hali sebebiyle ayaklarda ve de omuzlarda ağrılar artmakta. Eklem hareketleri içerisinde kısıtlamaların oluşturmuş olduğu kireçlenmelere karşı da yaşam kalitesini yükseltmekle geçmiş oluyor. Tedavinin yöntemleri de kişiden kişiye farklılıklar göstermekte.

Romatizmal hastalıkların arasında en fazla rastlanmış olan kireçlenmenin, kadınlarda daha fazla görüldüğü ifade edildi. Fizik Tedavi Uzmanı görevinde bulunan Doktor Murat Yıldırım, obezite ile birlikte zayıf kasların kireçlenmeyi tetiklemiş olduğunu ifade etti.

Eklem yapılarının deforme olmasından dolayı oluşmuş olan kireçlenmenin, hastaların eklem hareketleri içerisinde kısıtlanma yaşamasına neden olduğunu ifade eden Doktor Murat Yıldırım, hastalığın ise kıkırdak dokusu içerisinde yıkım yapım arasında yer alan denge bozulduğundan dolayı asitite artışı gerçekleşmesi ile oluşmuş olduğunu ifade etti. Kireçlenmenin ise kalça ve de diz protezi uygulamalarının en çok nedenini oluşturduğunu ifade etti. Obezite ile birlikte eklemlerin yaralanmaları, kas dokusu üzerinde zayıflık, yaş, cinsiyet, genetik bir yatkınlık ve asidite şeklinde bilinmekte olan bedenin toksin yükü, barsak florasındaki bozuklukları gibi faktörlerin kireçlenme süreçlerini hızlandırmış olduğunu ifade eden Doktor Yıldırım; ”Kireçlenmeler özellikle ağrı ve de eklem tutukluğu belirtileri ile birlikte kendini göstermekte.

Tedavi de muayene bulgularının yanı sıra risk faktörlerine göre belirlenmekte. Bu nedenden dolayı tedavinin hastaya özel bir durumda olması gerekli. Tedavi içerisinde kişinin yaşam kalitesini arttırabilmek amacıyla ağrıyı ortadan kaldırabilmek, mobiliteyi arttırabilmek, oluşabilecek durumdaki sakatlıkların önüne geçebilmek amaçlanmakta.” ifadelerine yer verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.