Kamu5 | Güncel Haberler

Kalıcı Dövme Yaptıranlar İçin MR Konusunda Uyarı

Demir oksitle kalıcı bir dövme yaptırmış olanlarda radyolojik görüntüleme yöntemlerinden biri olan MR esnasında sağlıklı bir şekilde sonuç alınamadığı konusunda bir uyarıda bulunuldu

Kalıcı Dövme Yaptıranlar İçin MR Konusunda Uyarı
188 görüntülenme
24 Aralık 2018 - 8:32

Demir oksitle kalıcı bir dövme yaptırmış olanlarda radyolojik görüntüleme yöntemlerinden biri olan MR esnasında sağlıklı bir şekilde sonuç alınamadığı konusunda bir uyarıda bulunuldu

Cilt altına uygulanmakta olan dövme steril ortam içerisinde yapılmadığı zaman vücutta enfeksiyonlara sebep olurken, içeriğinde bulunabilecek metal tuzları ile birlikte demir oksit benzerindeki maddelerden dolayı MR benzerindeki radyolojik görüntüleme alınmasını da zorlaştırmakta.

Açıklamalar içerisinde dövme yaptırma esnasında özellikle de içeriğinde bulunacak maddelerin tam olarak ne olduğunun sorgulanmasının gerekli olduğu uyarısında bulundu.

Dövmelerin içeriklerinde bazı metal tuzları ile birlikte boyalar benzerindeki çok fazla sayıda madde kullanılmakta olduğunu ve bu bahsi geçen maddelerin derinin altına uygulanmakta olduğunu da ifade eden uzmanlar, organizmanın bu maddeleri ”yabancı madde” şeklinde görmekte olduğunu, bundan dolayı da uzun vadede yan etkilerin gözlemlenmekte olduğunu ifade etti.

Dövme yapılmış olan alan içerisinde en sık görülmekte olan yan etkinin enfeksiyon olduğuna vurgu yapılarak; ”Bazı maddeler ise alerjiye sebep olabilmektedir. Sedef hastaları herhangi bir şekilde dövme yaptırdığı zaman dövme yapılmış olan alanda sedefe ait bazı bulgularda ortaya çıkabilir” ifadelerine yer verdi.

Dövmenin içerisinde bulunan kadminyum ile birlikte civa ve kobalt gibi maddelerinde uzun zaman içerisinde kanserin gelişimine sebep olabileceğini vurgulayan uzmanlar; ”En fazla dikkat edilecek konulardan bir tanesi de ”demir oksit” kullanılarak yapılmakta olan dövmelerdir. Demir oksitle dövme yaptırmış olan kişiler, MR incelemeye girerler ise, buda bir metal olduğundan dolayı bir etkileşim ortaya çıkabilir ve dövme yapılmakta olan alan içerisinde kızarıklıklarla beraber ağrı oluşabilir. En önemlisi ise manyetik rezonans görüntüleme içerisinde ”artefakt” ismini vermiş olduğumuz lekelenmeler olabilir. Eğerki demir oksit’le geniş bir alana dövme yapıldı ise MR inceleme ise o alana yapılmaktaysa bu lekelenme tamamen gerçek görüntüyüde bozabilir” şeklindeki ifadelere yer verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.