Kamu5 | Güncel Haberler

Karalahananın faydaları nelerdir? Karalahana suyu ne işe yarar?

Karadeniz mutfaklarında hamsiden sonra vazgeçilmez besin olan karalahananın insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Sert …

Karalahananın faydaları nelerdir? Karalahana suyu ne işe yarar?
55 görüntülenme
07 Mayıs 2020 - 5:40

Karadeniz mutfaklarında hamsiden sonra vazgeçilmez besin olan karalahananın insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Sert yapraklı olan karalahana hem çorba hem de sarması yapılarak tüketiliyor. Evet karalahananın yararları nelerdir? Karalahana suyu ne işe yarar? Hangi marazlara yeterli gelir?Besleyici özelliği yüksek olan karalahana hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Turpgiller ailesine ilişkin olan karalahana kalın damarlı yüzeyi geniştir. Kış zerzevatı olan karalahana yaprakları lahanaya orantıyla daha koyudur. Memleketimizde Şark Karadeniz yerinde sıklıkla yetiştirilir. Yerküre da ise Uzak şark memleketlerinden Asyalılar daha ziyade yetiştirir ve tüketir. Hem pişirilmiş hem de çiğ olarak tüketilebilen karalahana vitamin ve mineral açısından hayli güçlü bir besindir. Alternatif tıpta münhasıran kemik ağrıları ve sindirim problemlerinde kullanılır. Mutfaklarda kızartması, çorbası ve sarması yapılır. Sumakla bir arada tüketildiğinde tadı daha şık olur. Mütehassıslar insanların bol bol tüketmesini önerdiği yararlı besinler arasında birinci beşe girebilir. C vitamini bakımından güçlü olduğundan kanserli hücrelerin artmasının önüne makbul. Başkaca kan yapıcı özelliği sayesinde de kansızlık illetinin önüne makbul. Yapılan araştırmalarda haftada iki kere tüketilen karalahana kasları güçlendirir.

KARALAHANIN YARARLARI NELERDİR?

Unutkanlık illetinin temelinde had sistemindeki bozukluk ve beyindeki hafıza kısmındaki azalan vitaminlerdir. Bu yüzden eksperler bilhassa hamilelik evresinden itibaren tertipli olarak K vitamini tüketerek hudut hücrelerinin yenilenmesi konusunda mütehassıslar kıymetli ikazlarda bulunuyor. Karalahana yeşil sebzeler bakımından K vitamini açısından en yararlı olanıdır. Dimağın konsantrasyon gücünü artırır. 

Karalahana C vitamini bakımından da epey güçlü bir besindir. Bu vitamin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Çeşitli sebeplerden dolayı vücutta artan toksinleri temizlemede tesirli olan karalahana bu tesirini en çokça suyunda gösterir. Güzelce yıkanmış karalahanayı kaynatırken suyunu süzüp atmayın bir kavanoza boşaltıp içerisine limon suyu ekleyip günde aç karna bir bardak tüketin. 

Karalahana suyu yalnızca toksinleri atmakla kalmaz tıpkı devranda idrarın kolaylıkla sökülmesini sağlar. Böbrek bezlerinin fonksiyonlarını artırır. Böylelikle taş ve kum oluşumunu önler. Vücuttaki oksijen hücre sayısını da su sayesinde çoğaltır. Birebir faydayı mesaneye de uygular. Mesanede idrar bırakmadan boşalmasını sağlar.

Vücuttaki kan dolaşımı için potasyum değerli bir husustur. Birebir hengamda potasyum organların hücrelerinin işlevselliğini de artırır. Düşük potasyumda kan basıncı yükselir. Bu da yüksek tansiyon mesken baş ağrısına neden olur. Ama karalahana bu durum için tesirli bir doğal besindir. Karalahana içerdiği potasyum sayesinde kan dolaşımını istikrarlar.

Göz sağlığındaki en kıymetli unsur beta karotenlerdir. Göz içinde beta karoten ne kadar fazlaysa görme mümkünlüğü da bir o kadar artar. Karalahana beta karoten bakımından güçlü besinler arasında yan alıyor. Münhasıran katarak oluşumunun önüne makbul. 

Hayvansal besinlerle birlikte kemik iltihaplanmaları, artrit ve kalp illetleri artar. Bununla birlikte artan beğenilmeyen kolesterol seviyesi kalp bunalımı riskine yol açar. Hastalıklar kişinin hayat kalitesini düşürerek vefat nispetini artırır. Gelgelelim karalahana vücuttaki tüm iltihabı atmada hayli tesirlidir. 

KARALAHANA SUYU NE İŞE YARAR?

Karalahana lifli besinler kümesinde mahal alır. Bu sayede mide fonksiyonları için yarar sağlar. Mütehassıslar mahsusen formda kalmak ve ziyade ödemden kurtulmak için yarar sağladığını vurgular. 

KARALAHANANIN ZARARI VAR MIDIR?

 İyot emilimi çokça olan karalahana tiroid bezlerini olumsuz tesirler. Bezlerin daha yavaş çalışmasına neden olur. Tüketmek isteyenlerin iyot tuzu ile tüketmesi daha gerçek olur. 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.