Kamu5 | Güncel Haberler

Kırmızı et alerjisi nedir? Kırmızı et alerjisinin nedenler ve belirtileri nelerdir?

Herkes için zararsız olan bazı maddelerin vücutta bazı semptomlara neden olmasına alerji olarak açıklanmaktadır. Genellikle mevsim geçişlerinde …

Kırmızı et alerjisi nedir? Kırmızı et alerjisinin nedenler ve belirtileri nelerdir?
72 görüntülenme
29 Temmuz 2020 - 20:40

Herkes için zararsız olan bazı maddelerin vücutta bazı semptomlara neden olmasına alerji olarak açıklanmaktadır. Genellikle mevsim geçişlerinde birçok kişiyi rahatsız eden alerjik durumlar her yaş grubundan kişilerde görülebilmektedir. Nadiren de olsa da kırmızı et alerjisine de rastlanmaktadır. Kırımızı et alerjisi olan kişiler, kırmızı eti tüketmelerinin ardından vücutta kaşıntı, kızarıklık, burun tıkanıklığı ve mide bulantısı gibi semptomlar görülmektedir. 

KIRMIZI ET ALERJİ NEDİR? 

Son yıllarda yaygınlaşan kırmızı et alerjisi her yaş grubundan kişilerde görülmektedir. Kırmızı et alerjisi olan kişilerde aynı zamanda balık, süt, yoğurt, ördek, tavuk gibi hayvansal ürünlere de alerjisi olduğu da rastlanmaktadır. Kırmızı ete alerji olanlar eti tüketmeden önce daha iyi pişirilmesine dikkat etmesi tavsiye edilmektedir. Alerjisi olan kişilerin kırmızı eti tüketmelerinin ardından burun tıkanıklığı, vücutta kaşıntı, kızarıklık ve nefes darlığı gibi rahatsız edici sonuçlar meydana çıkarabilir. Kırmızı et alerjisi daha çok Karadeniz bölgesinde görülmektedir. 

Kırmızı et alerjisinin nedeni tam olarak bilinmese de kene ısırması ve parazit hastalıkları kırmızı et alerjisini tetiklediği tespit edilmiştir. Kene ısırması ve parazit hastalıklarının vücutta hayvansal ürün alerjisi gibi hasarlar bırakabilmektedir. Kırmızı et alerjisi ayrıca B Rh- kan grubu taşıyan kişilerde daha fazla görüldüğü de aktarılmaktadır.

KIRMIZI ET ALERJİSİ BELİRTİLERİ

Kırmızı et alerjisi, genellikle hayvansal ürün tüketilmesinin 3-4 saat sonrasında farklı semptomlarla görülmektedir. Kırımızı ette alerjiye neden olan madde ise protein ve mineraller değil, karbonhidratlardır. Kırmızı etin yenmesinden sonra görülebilecek olası semptomlar şöyledir:

Burun akıntısı, tıkanması
Hapşırık
Karın ağrısı
İshal
Baş dönmesi, baygınlık
Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
Nefes darlığı
Kusma
Tansiyon düşüklüğü

KIRMIZI ET TEDAVİSİ

Kırmızı et alerjisinin olup olmadığı gerekli testlerin yapılmasının ardından tespit edilebilir ve ona göre bir tedavi yolu izlenir. Tedavinin ilk ve en etkili kuralı ise kırmızı etten mümkün mertebe uzak durmaktır. Etin pişirilmesi alerjik özelliğini ortadan kaldırmadığından kırmızı ete alerji olan kişilerin etten tamamen uzak durmaya özen göstermeleri aktarılmaktadır. Alerjik reaksiyonlar ciddi rahatsızlıklar olduğundan dolayı kırmızı et tüketiminden uzak durulması gereklidir. Alerjiden dolayı meydana gelen bulguların tedavi edilmesi ve en aza indirilmesi için muhakkak bir uzmandan yardım alınması gereklidir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.