Kamu5 | Güncel Haberler

Sahte Reçeteye Yönelik Operasyon Yapıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tarafından haklarında ”sahte reçete soruşturması” dahilinde gözaltı kararı verilmiş olan 10 tanesi doktor 20 kişiden 18 tanesi yakalandı.

Sahte Reçeteye Yönelik Operasyon Yapıldı
74 görüntülenme
12 Aralık 2018 - 21:32

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tarafından haklarında ”sahte reçete soruşturması” dahilinde gözaltı kararı verilmiş olan 10 tanesi doktor 20 kişiden 18 tanesi yakalandı.

Pahalı durumdaki kanser ilaçlarının hasta bulunmayan kişiler üstüne yazdırılarak yurt dışına satılıp haksız bir şekilde kazanç elde edilmiş olduğu, devletin bu şekilde zarara uğratılmış olduğu ve ilaçların bir bölümünün Habur Sınır Kapısı üzerinden yurt dışına çıkartılıp PKK terör örgütüne yollandığına yönelik Başbakanlık İletişim Merkezi’ne gelmiş olan ihbarı değerlendirme altına alan Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şubesinin Müdürlüğüne bağlı ekipleri, şüphelileri yakalayabilmek amacıyla başlatmış olduğu çalışmaları da derinleştirdi.

Bugüne kadarki süre içerisinde gerçekleştirilmiş olan 2 farklı operasyonda yakalandığı açıklanan zanlıların ifadeleri ve de ele geçirilmiş olan ilaçların karekod bilgileri üstünden, Sağlık Bakanlığı’yla beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tarafından hazırlanmış olan rapora bakılırsa, 20 kişinin, hasta bulunmayan kişiler için aldıkları ilaçları parayla sattıkları tespit edilmiş oldu.

Ankara’nın Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Savcısı görevinde buluna nİrfan Nuri Akdeniz tarafından yürütülmekte olan soruşturma dahilinde, bahsi geçen şüphelilerle alakalı bir yakalama kararını çıkarttı. Bunun üstüne harekete geçmiş olan ekipler, sabah erken saatlerde eş zamanlı bir operasyon gerçekleştirerek şüphelilerinden 18 tanesini de gözaltına aldı.

Ankara’nın Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürlüğüne bağlı ekipleri, bugüne kadar gerçekleştirmiş oldukları operasyonlar kapsamında, 2.000 kutu ilacı ele geçirirken, 36 tane şüpheliyi ise gözaltına almıştı. Zanlılardan 6 tanesi tutuklanmış, 17 tanesi de adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. Öteki şüpheliler de emniyetten ve de savcılık tarafından salınmıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.