Beyrut Limanı Patlaması Kaza mı? Saldırı mı?Kamu5 | Güncel Haberler

5 Aralık 2020 - 21:15
ŞEVKET ULUTAN

Şevket Ulutan

ŞEVKET ULUTAN

Beyrut Limanı Patlaması Kaza mı? Saldırı mı?

Beyrut Limanı Patlaması Kaza mı? Saldırı mı?
Son Güncelleme :

29 Ekim 2020 - 12:00

94 kez okundu

Beyrut Limanı Patlaması: İhmal mi Saldırı mı?

Akdeniz ülkelerinden biri olan Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta limanda 4 Ağustos 2020 tarihinde, 2750 ton amonyum nitratın infilak etmesi sonucu 200 kişi vefat etti, 5000 kişi yaralandı ve 300,000 kişi evsiz kaldı. Lübnan’ın ana limanını ve çevresindeki evleri, işletmeleri harabeye çeviren patlamanın sonuçları, yetersiz iktidar, kötüleşen ekonomik kriz ve %55 yoksulluk oranıyla da boğuşan Lübnan’ın felaketi olacaktır.
Beyrut Limanı’ndaki patlama sonucu 750,000 kişinin yaşadığı şehir, ağır hasar aldı ve 250,000 kişi evini terk etmek zorunda kaldı. Ayrıca, hastanelerin Covid-19 salgını sebebiyle halihazırda dolu olması ve hastane binaların zarar görmesi; yaralıların sağlık hizmetlerine ulaşmasını engelledi. Patlamanın ardından akıllara önemli bir soru geliyor: Patlama bir ihmal sonucu mu meydana geldi yoksa bir saldırı mı?

Patlamanın Sebebi Neydi?

Öncesinde limanda bir yangın başladı ve bu yangının tam olarak saat kaçta başladığı bilinmiyor. Yangının ardından ilki az şiddette, ikincisi çok şiddetli 2 patlama meydana geldi. Art arda meydana gelen patlama o kadar şiddetliydi ki Akdeniz’de 200 kilometre ötede Kıbrıs’tan bile duyuldu. Lübnanlı yetkililer patlamanın sebebinin Lübnan Limanı’nda depolanan oldukça patlayıcı olan ve gübre olarak kullanılan 2750 tonluk amonyum nitratın depolanması sonucu meydana geldiğini bildirmişlerdir. Patlayan amonyum nitrat, Kasım 2013’te Gürcistan’dan Mozambik’e giderken Beyrut’ta duran Ruslara ait bir gemiye aitti. Geminin içerisindeki amonyum nitrata el konuldu ve o zamandan beri limanda depolanıyordu.

Amonyum nitrat, şehrin ortasında asla bu şekilde depolanmamalıydı. Ancak başlangıçtaki yangına ve ardından meydana gelen 2 patlamaya sebep olan şey neydi? Beyrut halkı ifadelerinde patlamadan önce havai fişek patladığını söyleyince; Lübnan Gümrük Genel Müdürü’ne limanda havai fişek depolanıp depolanmadığı soruldu ve soruya “Büyük ihtimalle, evet” cevabı alındı. Patlamanın ardından gümrük görevlilerin, 2014- 2017 yılları arasında amonyum nitratın yerinin değiştirilmesi gerektiğine dair yazdığı dilekçeler basına sızdırıldı. Birçok Lübnanlı yetkilinin, limanda yaklaşan tehlikeden yıllardır haberdar olmasına rağmen harekete geçmemesi Lübnan’daki iktidar eksikliğinin bir başka göstergesidir.

Zaten ekonomik krizin olduğu ve 3 kişiden birinin işsiz olduğu Lübnan’ın bu patlamanın yol açtıkları ile başa çıkması zaten imkansızken ülkenin iktidarının da oldukça yetersiz olması bir başka sorundur. Şu anda tek bildiğimiz tatlamanın etkilerinin yıllarca Lübnan’da zuhur edeceğidir.

 

Kaynaklar
Aridi, R. (2020). ‘Absolutely horrendous.’ Scientists discuss Beirut’s blast and how they are coping with its aftermath. Sciencemag.com
Ramzy, A. & Peltier, E., (2020). What We Know and Don’t Know About the Beirut Explosions. NYTimes.com
Guglielmi, G. (2020). Why Beirut’s ammonium nitrate blast was so devastating. Nature. doi: 10.1038/d41586-020-02361-x
Ruhayem, R. & Adams, P. (2020). Beyrut patlaması: Esrarengiz bir gemi yüzlerce ton amonyum nitratı Lübnan’a nasıl taşıdı? BBCNews.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.