Denetimli Serbestlik Nedir? Kimler Bu uygulamadan Yararlanır?Kamu5 | Güncel Haberler

4 Aralık 2020 - 01:11
ŞEVKET ULUTAN

Şevket Ulutan

ŞEVKET ULUTAN

Denetimli Serbestlik Nedir? Kimler Bu uygulamadan Yararlanır?

Denetimli Serbestlik Nedir? Kimler Bu uygulamadan Yararlanır?
Son Güncelleme :

11 Kasım 2020 - 12:27

62 kez okundu

Denetimli Serbestlik aslında günümüze ait bir ceza sistemi veya ceza sistemi alternatifi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sanılanın aksine ilk olarak Avrupa’da değil Osmanlı’da uygulanmış, çadırda ev hapsi şeklinde uygulamalar olmuştur.

Günümüzde Denetimli Serbestlik Tedbirleri kapsamına Kullanmak için Uyuşturucu Bulundurmak suçundan verilen tedavi tedbirleri, Tutuklamak yerine bu tedbirin ikamesi olarak yurt dışına çıkmamak, kolluk birimlerine mevcudiyetini ispatlama(imza atma) şeklinde tedbirler uygulanmaktadır.

Cezaevindeki Hükümlüler yararlanabilir mi?

Cezaevinde halihazırda hükümlü sıfatında bulunan katalog suçlar hariç(Terör Örgütü Suçları,Cinsel İstismar, Uyuşturucu Satıcılığı, Kasten Adam Öldürme, Altsoy Üstsoy yaralama vb.) Koşullu Salıverme tarihlerine 30 Mart Öncesi suçlar için 3 yıl olarak uygulanmaktadır. Ayrıca 70 yaş üzerinde bulunan hükümlüler için bu süre 4 yıl olarak karşımıza çıkmaktadır.

Denetimli Serbestlik Süreci Nasıl İşler?

Gerekli koşulları sağlayan hükümlüler bulundukları ceza infaz kurumundan verilen tebliğ belgesi ile denetimli serbestlik müdürlüklerine başvuru yapmalıdır. Burada önemli bir ayrıntıya değinmek gerekiyor, tebliğ belgesinde yazan süreler içerisinde başvuru yapılmalıdır. Bu süreler içerisinde başvuramayan hükümlüler herhangi bir mazeretleri varsa bağlı oldukları denetimli serbestlik müdürlüklerine veya infaz hakimliğine başvuru yaparak mazeret beyanında bulunabilirler.

Mazereti kabul edilen veya süresinde başvuru yapan kişilere çeşitli sorular ile kişiye özel denetim planı çıkarılır. Bu planda kişinin tüm denetim sürecinde yapacağı eylemler ve kurallar açıkça görünmektedir. Planlama bürosunca yapılan bu planı iyice incelemek gerekir. Nitekim bu süreçte 1 kez denetimli serbestlik tedbirlerine uymama hakkınız bulunur. Bu ihlal sonucu yapılan uyarıyı tebliğ aldığınız günden itibaren yeni bir ihlal durumunda dosyanız infaz hakimliğine gönderilecektir. İnfaz Hakimliğine yine bir mazeretiniz varsa dilekçe yoluyla bildirebilirsiniz.

Mazeretinizin kabulü durumunda süreç devam ederken kabul olmayan mazeret sizi kalan sürenin infazının tamamlanması için kapalı ceza infaz kurumlarına alınmanızla sona erecektir.

İfaz hakimliğine itiraz sürecinin tamamlanmasıyla yeni bir itiraz için yapmanız gereken Ağır Ceza Mahkemesine dilekçe ile başvuru yapmaktır buradan da sonuç alınamazsa ilgili birimlerce çağrı müzekkeresi düzenlenerek hükümlüye tebliğ edilir. Belirtilen tarihlerde içerisinde başvuru yapmayan hükümlünün yakalaması çıkarılarak kolluk kuvvetlerince araması yapılır ve bulunduğunda direk olarak kapalı ceza infaz kurumuna alınır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.