TBMM Genel Kurulu'nda muhalefetin grup önerileri reddedildi - Kamu5 - Kamu HaberleriKamu5 – Kamu Haberleri

31 Ocak 2023 - 17:13
SON DAKİKA

TBMM Genel Kurulu’nda muhalefetin grup önerileri reddedildi

TBMM Genel Konseyi’nde, AK Parti’nin küme önerisi kabul edilirken; CHP, Yeterli Parti ve HDP’nin emekli ve memur maaşı ile TÜİK datalarıyla ilgili küme teklifleri reddedildi.

Son Güncelleme :

04 Ocak 2023 - 21:36

18 views

TBMM Genel Konseyi, Meclis Başkanvekili Haydar Akar başkanlığında toplandı. Gündem dışı konuşmaların akabinde, küme başkanvekilleri kelam alarak gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

“Nasıl iş yapılıyor, devlet daireleri ne hale geldi”

İYİ Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta, pasaport harçlarında yaşanan artışa dikkat çekerek, “İnsanlar yılbaşından evvel müracaat etmiş, müracaat üzerine ‘1478 lira yatır’ demişler. Bir insan kendi kendine para yatıramaz. Müracaatın sonrasında para yatırılması talep ediliyor, 1478 lira maliyeye yatırıyor. Ondan sonra, 1 Ocak’tan sonraya randevu veriliyor. Vatandaş pasaportunu almaya gidecek, bu sefer 1478 lira yatırdığı pasaport için ‘1818 lira fark vereceksin’ diyorlar. Bu türlü bir devlet anlayışı olur mu? Yani sen artık millete tuzak mı kuruyorsun? Millete hile mi yapıyorsun? Yani tahsis ettiğin bir paranın daha sonra, yılbaşından sonra nasıl farkını istersin? Bu türlü bir şey görülmüş değil, bunları anlamak mümkün değil. Nasıl iş yapılıyor? Devlet daireleri ne hale geldi? Devleti yönetenler işte her şeyi bu hale getirdi” değerlendirmesinde bulundu.

TÜİK tartışmaları

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, TÜİK’in, en son açıkladığı bilgileri eleştirerek, “Türkiye İstatistik Kurumu diye bir kurum var orta yerde ve gerek taban fiyat belirlenirken gerek memur ve emekli maaşlarına yapılacak artırımlar belirlenirken, TÜİK’in açıkladığı enflasyon sayıları dikkate alınıyor da artık, bu TÜİK o denli bir garabet haline dönüşmüş ki ben daha evvel burada, temmuz ayında dedim ki; ‘Maaş artırımları açıklanacak ey TÜİK, sen enflasyonun gerçeğini açıklamazsan memurun, çalışanın, emeklinin sofrasından ekmek çalmış olursun, hırsızlık yapmış olursun.’ TÜİK bunu hakaret saydı, bana tazminat davası açtı” yorumunda bulundu.

AK Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan, muhalefetin tenkitlerine cevap vermek için kelam aldı.

Turan, kürsüde konuşurken CHP’lilerin laf atmasına reaksiyon gösterirken CHP Küme Başkanvekili Engin Altay’ın, TÜİK’e yönelik tenkitlerine ait, “Bu kurumlar bu devletin kurumları; bu kadar fütursuz demek istemiyorum lakin sert, ağır ithamların yanlışsız olmadığı kanaatindeyim. TÜİK’in tüm araştırmaları, metotları memleketler arası standartlarda hayata geçen bir uygulamadır. Tüm kurumların raporları (BM’si, AB’si, bütün OECD raporları) ilgili kurumlara giden raporlardır. Münasebetiyle, tenkide yeniden diyorum baş tacı lakin bu kadar heyecanlanmaya, bu kadar kızmaya gerek olmadığı kanaatindeyim. Valla, ben de TÜİK Lideri olsam çabucak dava açarım bu üsluba, bu usule; olmayacak laflar söylendi. Bu insanların evlatları var, aileleri var; bu türlü davranmayın” tabirlerini kullandı.

Muhalefetin teklifleri kabul edilmedi

Ardından, siyasi partilerin küme tekliflerine geçildi. Genel Kurul’da, DÜZGÜN Parti’nin memur, emekli ve personel maaşlarının artışı, HDP’nin 6-8 Ekim 2014 olaylarının türel süreçleri, CHP’nin ise TÜİK bilgilerine ait küme teklifleri reddedildi.

AK Parti’nin, Genel Kurul’un çalışma saatleri ve gündemde yer alan kanun tekliflerinin öne alınmasına ait küme önerisi ise kabul edildi.

Öte yandan, Genel Kurul’da, Antalya Diplomasi Forumu Vakfı Kanunu Teklifi’nin görüşmelerine devam ediliyor.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.