Elon Musk - Neuralink Projesi Nedir?Kamu5 | Güncel Haberler

4 Aralık 2020 - 01:07
ŞEVKET ULUTAN

Şevket Ulutan

ŞEVKET ULUTAN

Elon Musk – Neuralink Projesi Nedir?

Elon Musk – Neuralink Projesi Nedir?
Son Güncelleme :

03 Kasım 2020 - 11:37

147 kez okundu

Elon Musk – Neuralink Projesi Nedir?

Elon Musk; Tesla, SpaceX, SolarCity, Neuralink v.s. kurucu ortağı olduğu bu şirketler ile adından sıkça bahsettiriyor. İlk olarak Paypal ile büyük bir çıkış yaşayan Elon Musk, bu şirketi sattıktan sonra gelen parayla enerji, sağlık, otomotiv, ulaşım ve yapay zeka gibi birçok alanda yeni şirketler kurarak farklı alanlara yoğunlaştı.
Neuralink şirketinin son projesi olarak makineleri, insan ile birleştiren Neuralink çipleri tanıtıldı. Bizzat Elon Musk’ın tanıtımını yaptığı proje için çalışma arkadaşları aranıyor açıklamasıyla sunum başladı. Projede katedilen yol ve varılan son nokta anlatıldı. Projenin geleceği konuşuldu.

Her sunumu ses getiren Elon Musk, bu sunumda da ucu bucağı görünmeyen yenilikçi bakış açısıyla hayal dünyasının sınırlarını zorluyor elbette. Peki nedir bu Neuralink Projesi?

<<<<<<<<<

Neuralink Projesi insan beyninin sınırlarını kendi vücudu dışına çıkararak sadece beyin sinyalleri ile işlevlerini arttırmasını amaçlıyor. 2019’daki sunumunda bu projenin detaylarını açıklamıştı zaten. Fakat eksikleri olduğundan, yenilikler gerekiyordu. 2019’daki prototipe göre bir makine yardımı ile beyne nano ölçekli kablolar bağlanarak bunların diğer ucunu da çipe bağlayıp, sinyaller aracılığıyla yayılması sağlanarak; beynimizle telefonumuz veya bilgisayarımız gibi birçok teknolojik aletin kullanılabileceği açıklanmıştı.
Bu açıklamalar büyük yankı uyandırmıştı, fakat bu kabloların insan beynine vereceği zararlar ve kabloların bir çipe uzanarak kulak arkasına takıldığında oluşabilecek hasarlar hala sorunlara neden olmaktaydı. Fakat yine de bilimkurgu filmlerini aratmayacak bu proje, farede denenerek başarılı kabul edilecek bir sonuca ulaşmıştı.
Bu yılki sunumda ise bu kabloları ortadan kaldırarak, bir çipin direkt insan beynine yerleştirilebileceği anlatıldı. Projede büyük ilerlemeler katedildiği gösterilerek yenilikler anlatıldı. Bu sefer bir domuzda denemeler yapıldığı ve başarıya ulaştığı vurgulandı. Yakın zamanlarda ise ilk olarak hasta insanlardan başlayarak tüm insanlara yaygınlaştırılması amaçlanıyor.
Devrim niteliğinde olan bu proje ile hasta ve felçli insanların robotik sistemleri kullanarak yaşama tutunmaları sağlanacak. Ardından diğer insanlara da uygulanarak siber-insanlar türeyecek. Özellikle yapay zekadan üstünlüğün sürdürüleceğini belirtiyor Elon Musk.
Elon Musk, zaten daha önce birçok defa yapay zekadan korkularını dile getirerek insanlığın sonu olacağını söylüyordu. Kendi deyişiyle bu proje sayesinde gelişmiş insanlar, yapay zekadan üstünlüğü devam ettirerek, buna engel olabilecekler.
Bilim dünyasında da buna benzer projeler devam ediyor. Neuralink her ne kadar büyük bir yankı uyandırsada bazı bilim insanları tarafından çok büyük bir gelişme olarak kabul görmedi, zira buna benzer daha birçok proje devam ediyor bilim dünyasında.
Artık Black Mirror ve Matrix gibi yapımların çokta uzak bir gelecekte olmadığı bir gerçek. Yakın geleceğimiz sibernetik ve yapay zekanın devri olacak. Tabi insanın ortaya koyduğu birçok sanat eserinin yerinin doldurulamayacağı da bir gerçek. Gelecek hızla şekillenirken bunları izleyen değil de şekillendirenler arasında olmamız gerekir. Gelişmeleri takip ederek en azından bir fikir ortaya koyabilirsek, belki bizlerde o kişiler arasında yerimizi alırız. Ne dersiniz?

Kaynakça:
https://www.milliyet.com.tr/gundem/neuralink-nedir-ne-anlama-geliyor-elon-muskun-cilgin-projesi-neuralink-hakkinda-merak-edilenler-6293161

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.