Kamu5 | Güncel Haberler

En Güncel Oyun Haberleri

En güncel oyun haberleri arasında artık sıklıkla görmeye başladığımız ve gamification nedir sorusu üzerine bizlere ipuçları veren birçok farklı organizasyon ülkemiz sınırları içerisinde de düzenlenmeye başlandı.

En Güncel Oyun Haberleri
4 görüntülenme
16 Ocak 2019 - 14:03

En güncel oyun haberleri arasında artık sıklıkla görmeye başladığımız ve gamification nedir sorusu üzerine bizlere ipuçları veren birçok farklı organizasyon ülkemiz sınırları içerisinde de düzenlenmeye başlandı.

Genellikle panel ve zirveler şeklinde düzenlenen bu etkinliklerin içerğinde bir takım sunumlar ve workshoplar yer alıyor. Gamification nedir sorusuna farklı açılardan cevaplar arandığı ve ülkemizdek gamification faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik beyin fırtınalarının da yer aldığı bu organizsyonlarda zaman zaman Türk oyun sektörünün kilit isimlerini de görmek mümkün oluyor. (örnek: Bora Koçyiğit (Riot Games, Country Manager, Türkiye)

Bora Koçyiğit ismine ek olarak Türk e-Spor dünyasının tanınmış yöneticileri hatta oyuncularınıın da bu tür organizasyonlarda konuşmacı veya workshop yöneticisi rollerinde takip edebiliyoruz. En güncel oyun haberleri kategorisinde bu tür organizasyonlarda konuşulan ve sektöre yön veren fikirlerin sık sık gündem yarattığını da biliyoruz.

Bu noktada bizde sizlerin merak edebileceğinizi düşündüğümüz gamification nedir sorusuna bazı cevaplar vermek istiyoruz.

E-Spor, oyun sektörü ve oyunlardaki pazarlama ögeleri hakkında temel bilgilere sahip olanlar ve konuları yakından takip edenlerin gamification nedir sorusuna cevap verebileceğini tahmin ediyoruz. Ancak bu konulara bu kadar aşina olmayanlar için biz gamification hakkında temel bilgiler vermeyi hedefledik.

Gamification nedir ?

Gamification: kelime anlamını düşündüğümüzde „oyunlaştırma” olarak Türkçe’ye çevrilmekte. Oyunlaştırma kavramının içinde ise oldukça geniş bir tanım yatıyor. Zira oyunlaştırma faaliyetleri insanların bulunduğu hemen hemen her ortamda uygulanabilecek türden özelliklere sahip.

Oyunlaştırmanın hayata geçirilmesi için yapılacak eylemde oyunlara ait temel özelliklerden en az birkaç tanesini görebilmemiz gerek.

Peki oyunların temel özellikleri nelerdir diye soracak olursanız;

Gamification ögeleri şöyle özetlenebiliyor; belli bir senaryoya & hikaye, seviyeler, puanlar & ödüller, rekabetçi ortam, sıralama listeleri, görevler ve olmazsa olmaz eğlence unsuru.

Yukarıda adı geçen ögelerde kilit rolü „eğlence” üstlenmekte zira diğer unsurları birleştirerek oluşturabileceğiniz bir faaliyetin her birey için eğlenceli olacağını garanti edemeyiz.

Örneğin: Okullarda öğrencilerin yaptığı ödevlere ve sınav puanlarına göre belli bir sıralamaya koyan, bu sıralama neticesinde ödüller dağıtan bir sistem düşünelim. (Bazı okullar da gerçekten uygulanıyor) Burada, bu sistemin gamification olarak kabul edilmesi için çocukların sonuç ne olursa olsun belli düzeyde „eğlence” duygusu yaşaması gerekiyor ancak tahmin edersinzi ki anlattığımız bu senaryo da bütn bir sınıf eğlenmesini beklemek çok zor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.