Hangi Programlama Dili Ne İçin Kullanılır?Kamu5 | Güncel Haberler

2 Aralık 2020 - 05:49
ŞEVKET ULUTAN

Şevket Ulutan

ŞEVKET ULUTAN

Hangi Programlama Dili Ne İçin Kullanılır?

Hangi Programlama Dili Ne İçin Kullanılır?
Son Güncelleme :

06 Kasım 2020 - 14:29

84 kez okundu

Hangi Programlama Dili Ne İçin Kullanılır?

Günümüzün ve geleceğin en iyi mesleklerinden biri olarak gösterilen yazılım, birçok iş imkanı içerisinde barındırıyor. Yüksek dereceli bu iş imkanının yanı sıra meslek hayatlarında yüksek maaşlar da onları beklemekte. Ancak her meslek dalında olduğu gibi yazılım konusunda da kendinizi geliştirmeniz büyük önem teşkil ediyor. Yazılımcıların, meslek hayatı boyunca iyi bir maaş ve yüksek bir mevkiye istiyorsa birbirinden farklı birçok programlama dilini öğrenmesi gerekiyor. Birbirinden farklı olan bu dillerin her birinin farklı işlevleri bulunmakta.

PHP
Web sitelerini tasarlamak için üretilmiş olan bu yazılım dili, dünya üzerinde en çok kullanılan yazılım dillerinden bir tanesidir. Dünya üzerinde son derece yaygın bir şekilde kullanılan bu dil 1995 yılında tasarlanmıştır. PHP dilinin kullanım alanlarını ayrıntılı bir şekilde baktığımızda ise WordPress eklentileri, Database oluşturma ve web geliştirme gibi alanlarda kullanıldığını görüyoruz.

PHP ile yapılan programlar
Facebook
Wordpress
Mybb
Shopphp
Drupal
Travian

Java
1995 yılında tasarlanmış olan bu dil uzun yıllardır yazılım alanında hâkimiyetini korumaktadır. Çok geniş bir kullanım alanı olan bu dil yazılımcılar tarafından hala kullanılmakta. Çok geniş bir kullanım alanı olan Java, TV programlarında, internet uygulamalarında, video oyunu geliştirmede, Android ve iOS cihazlar için uygulama yapımında, ev aletlerinde, yazılım geliştirmede ve daha çok daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Java ile yapılan programlar
Android
Gmail
Blu – ray
Minecraft
İOT
Murex
Runescape

JavaScript
Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bu programlama dilini kullanması da oldukça kolaydır. Kolay bir şekilde okunabilen kodlarıyla JavaScript, küçük yazılım işlerinizde ve web uygulamalarında kullanıcılarına yardımcı olur. Ayrıca bu kodlama dili analiz, Widget oluşturma, önyüz geliştirme ve mesajlaşma uygulamaları yapımında kullanılmaktadır.
JavaScript ile yapılan en iyi programlar
YouTube
PayPal

Python
Yazılıma başlangıç seviyesinde olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bu yazılım dilini öğrenmesi de oldukça kolay. Ayrıca dil geniş bir kütüphaneye de sahip. Günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan dili Web siteleri, yazılım geliştirme, video oyunu ve veritabanı erişiminde kullanabilirsiniz.
Python ile yapılan en iyi uygulamalar
Spotify
Reddit
Instagram
YouTube
Blender
Bazaar
Dropbox
Bittorrent
Battlefield 2
Gwibber

C
Uzun yıllardır programlama dili piyasasında olan bu dil hala kullanılmaktadır. C dili bir sistem oluşturmak için en iyi yazılım dilidir. Bu dil bir işletim sistemi oluşturmak ve geliştirmek için vazgeçilmez bir araçtır. Dil yazılımcıların olmazsa olmazıdır.
C ile yapılan en iyi uygulamalar
Linux
OpenGL
Amazon Kindle
Matlab

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.