Kamu5 | Güncel Haberler

Şekil Değiştirebilen Drone Yaşamları Kurtaracak

Zürih Üniversitesi içerisinde yer alan araştırmacılar, her türden dar alana rahat bir şekilde girebilecek, şekil değiştirme özelliğine sahip bir drone geliştirdiler.

Şekil Değiştirebilen Drone Yaşamları Kurtaracak
7 görüntülenme
21 Aralık 2018 - 18:29

Zürih Üniversitesi içerisinde yer alan araştırmacılar, her türden dar alana rahat bir şekilde girebilecek, şekil değiştirme özelliğine sahip bir drone geliştirdiler. Bu geliştirilen droneların maksadı, insanların ulaşamamakta olduğu dar ve küçük durumdaki yerlere ulaşıp, deprem ile birlikte yangın benzerindeki durumlarda, afetin gerçekleşmiş olduğu yerdeki insanları bulmayı basitleştirmek.

Günümüzde artık kurtarma görevleri içerisinde de dronelar kullanılır bir halde. Fakat boyutlarından ötürü küçük bir açıklıktan geçiş yapamayacak kadar büyük durumdalar..

Zürih Üniversitesi içerisinde geliştirilmiş olan bu yeni drone, şekil değiştirebilen bir yapıda olduğundan dolayı, öteki droneların girememekte olduğu yerlere de çok rahat bir biçimde girebiliyor olacak.

Misal dar bir girişle karşılaştığı zaman, bir eksen boyunca dizilmiş durumdaki kolları X şeklinden kapalı haldeki bir H şeklini alabiliyor. Eğerki delik çok sıkı bir ovalse, engeli aşabilmek amacıyla büyün kollarını kendisine doğru katlayıp bir mini drone biçimini almakta.

Araştırmacılar ayrıca, şekil değiştirebilen yeteneklerinin kuşların hareketinden ilham almış olduğunu ifade ediyor. İlave bir şekilde bu droneların casusluk görevi benzerindeki, kötüye kullanımı amacıyla da bazı potansiyel fırsatları bulunuyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

ataşehir escort