Kamu5 | Güncel Haberler

Teknolojinin devleri Meclis’e hesap verdi

Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Sundar Pichai ve Tim Cook, Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi rekabet alt heyeti tarafından düzenlenen oturuma …

Teknolojinin devleri Meclis’e hesap verdi
60 görüntülenme
30 Temmuz 2020 - 14:00

Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Sundar Pichai ve Tim Cook, Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi rekabet alt heyeti tarafından düzenlenen oturuma görüntü konferans yoluyla katıldı.

 

4 büyük şirketin üst yöneticisi, geçen yıldan beri şirketlerinin pazar hakimiyetine yönelik devam eden soruşturma kapsamında komite üyelerinin sorularını yanıtladı.

”AMAZON’UN ABD PAZARINDAKİ HISSESI YÜZDE 4’TEN AZ”

 

Birinci kere Kongre üyeleri karşısında tabir veren Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, babasız bir halde zorluklar içinde büyüdüğünü, dala 1994’te meskeninin garajından internette kitap satarak girdiğini aktardı.

Bezos, devasa ve rekabetçi global perakende pazarında Amazon’un durumuna değinerek, şirketin ABD perakende pazarındaki hissesinin yüzde 4’ten az yer tuttuğunu tabir etti. Bezos, şirketin küçültülmesini önerenlere, Walmart’ın Amazon’dan iki kat büyük olduğunu hatırlattı.

Başta Kongre’de tabir vermeyi reddeden ve lakin öteki CEO’lar katıldığı takdirde söz verebileceğini belirten Bezos, kendisine yöneltilen Amazon’un haksız rekabet oluşturacak biçimde üçüncü taraf satıcıların bâtın bilgilerini topladığı halindeki tenkitleri de reddetti.

”İNTERNET İÇİN GÜNCELLENMİŞ KURALLAR BELİRLENMELİ”

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de şirketine yöneltilen, “nefret söylemleri” paylaşımlarının uygun bir halde denetlenememesi, kullanıcıların kapalılığının ihlali ve haksız rekabet oluşturma tenkitlerine ait görüşlerini aktardı.

Zuckerberg, acil bir tehlike ve ziyan teşkil etmedikçe Facebook’un mümkün olduğu ölçüde söz özgürlüğünü savunduğunu belirterek, “Biz Amerikan iktisadının üstüne kurulduğu demokrasi, rekabet, katılımcılık ve söz özgürlüğü bedellerine inanıyoruz” dedi.

İnsanların teknoloji şirketlerinin büyüklüğü ve gücü konusunda duyduğu telaşları anladığını savunan Zuckerberg, “Nihayetinde, şirketlerin ziyanlı içerik, kapalılık ve seçim bütünlüğü üzere kıymetli bahislerde yalnızca kendi başlarına karar vermemeleri gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden hükümet ve düzenleyicilerin bu alanda daha etkin bir rol alması ve internet için güncellenmiş kurallar belirlenmesi davetinde bulunuyorum” diye konuştu.

”SON 10 YILDA İNTERNET REKLAM MALİYETLERİ YÜZDE 40 DÜŞTÜ”

Google’ın CEO’su Sundar Pichai de yazılı olarak verdiği sözde, Google’ın, fiyatların hür olduğu ve eserlerin daima güzelleştirildiği epeyce rekabetçi ve dinamik global pazarlarda çalıştığını belirtti.

Pichai, Google’ın e-ticaret pazarındaki öbür şirketlere karşı haksız avantaj sağlamak için arama motorlarını değiştirdiği tarafındaki suçlamalara karşı, “Twitter, Instagram, Pinterest, Comcast ve başkalarındaki reklam rekabeti, son 10 yılda internet reklam maliyetlerinin yüzde 40 düşürülmesine yardımcı oldu ve bu tasarruflar tüketicilere daha düşük fiyat olarak yansıdı” sözlerini kullandı.

Avrupalı düzenleyiciler Google’a kelam konusu suçlamalardan ötürü 2,7 milyar dolar ceza keserken, ABD’nin 50 eyaletindeki savcılar da eylülde Google hakkındaki monopolleşme tezleri üzerinden soruşturma başlatmıştı.

“APPLE, BASKICI BİR PAZAR HISSESINE SAHİP DEĞİLDİR”

Dünyada en fazla telefon satan üçüncü büyük şirket Apple’ın CEO’su Tim Cook da “Apple, iş yaptığımız alanda baskıcı bir pazar hissesine sahip değildir” diye konuştu.

Apple’ın teknik sınırlamalarla pazardaki rakiplerini devre dışı bıraktığı ve tüketicilere yüksek fiyatlar uyguladığı tarafındaki ithamları da reddeden Cook, başka şirketlere kıyasla fiyatların makul olduğunu savundu.

Cook, “Apple dükkanları açıldığından bu yana kurulları asla yükseltmedik yahut tek bir fiyat eklemedik” dedi.

”KONGRE BU ŞİRKETLERE ADALET GETİRMEZSE BUNU BEN YAPACAĞIM”

ABD Lideri Donald Trump, Kongre’deki oturum başlamadan evvel attığı tweette, bu şirketlerin sonlandırılarak denetim altına alınması tarafında davette bulundu.

Trump, “Yıllar evvel bunu yapması gereken Kongre, şayet bu şirketlere adalet getirmezse bunu Başkanlık kararı ile ben yapacağım” tabirini kullandı.

Washington’da yıllardır yalnızca konuşulduğunu lakin hiçbir hareketin yapılmadığını öne süren Trump, “Ülkemiz bundan bıkmış ve usanmış vaziyettedir” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.