Kamu5 | Güncel Haberler

Uzay seyahatleri başlıyor! İşte fiyatı…

İngiltere’de 2004 yılında İngiliz teşebbüsçü Sir Richard Branson tarafından kurulan Virgin Galactic, 6 kişilik yolcu kabininin iç tasarım …

Uzay seyahatleri başlıyor! İşte fiyatı…
50 görüntülenme
30 Temmuz 2020 - 14:20

İngiltere’de 2004 yılında İngiliz teşebbüsçü Sir Richard Branson tarafından kurulan Virgin Galactic, 6 kişilik yolcu kabininin iç tasarım tanıtımını yaptı. Londra tasarım ajansı Seymourpowell ile iş birliğine dayalı olarak tasarlanan uzay mekiği Virgin Galactic, uzaya nizamlı ticari uçuşlar yapmayı hedeflediğini açıkladı.

Şirketin sahibi Richard Branson yaptığı açıklamada, “Bu kabin, sizin ve benim üzere binlerce insanın uzay uçuşu hayalini inançla gerçekleştirmesini sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır” dedi. Yetkililer, uzaya gitmek isteyen bireylere astronot eğitimi verileceğini söz ederken, uzaya düzenlenecek ticari uçuşlar açıldığında kişi başı ödenecek meblağın 250 bin dolar (yaklaşık 1 milyon 750 bin TL) olacağı tabir edildi.

Virgin Galactic’in dizaynında bulunan şahsî koltuk ardı ekranlar ile canlı uçuş dataları gösterilecek. Tıpkı vakitte uzay mekiğinde bulunan 12 büyük pencere sayesinde kabinde bulunan yolcuların her biri için rahat görüş alanı sağlanırken, mekikteki 16 kamera da yolcuların tecrübelerini kaydedecek.

Bu yıl birinci ticari uzay uçuşuna katılmayı planlayan Virgin Galactic’in yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle uçuşunu ertelediğini belirten George Whitesides, bekleyişlerinin yakında biteceğini aktardı. Whitesides, “Bir sonraki uçuşumuzda sistem denetimi yapmak için yalnızca 2 pilot olacak ve sonra geride 4 kişi daha olacak. Bu testlerin kaç uçuş olacağını şimdi paylaşmadık zira nasıl evvel gittiğini görmeliyiz. Lakin epey süratli ilerleyebiliriz” dedi.

Whitesides bu testlerin Virgin Galactic’in ticari hizmetini sunması için taban hazırlayacağını, uçuşların bundan sonra ticari hizmet başlayacağını belirtti. “Virgin Galactic, uzayda uçmak için şu ana kadarki en şaşırtan kabin olacak” diyen Whitesides, “Kabinin ardında inanılmaz bir ayna var. Bence bu en havalı şeylerden biri olacak. Zira beşerler kendilerini uzayda görebilme tecrübesine sahip olacak” diye konuştu.

ABD Federal Havacılık Yönetimi’nden ticari işletme lisansına sahip olan Virgin Galactic, dünyanın birinci özel gayeli ticari uzay limanı olan ABD’deki New Mexico Spaceport America’dan uzay uçuşları düzenlemeyi hedefliyor.

KAYNAK: İHA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.