Kamu5 | Güncel Haberler

Yapay Zeka Artık Mastering Yapmaya Başladı

Yapay zekanın son zamanlar içerisinde el atmış olduğu alanlardan biri de müzik endüstrisi. Algoritma, davulların ritimlerinden melodi yazabilmeye kadar nerede ise müzik yapmanın bütün aşamalarına el atmış bir halde.

Yapay Zeka Artık Mastering Yapmaya Başladı
42 görüntülenme
31 Ocak 2019 - 14:21

Yapay zekanın son zamanlar içerisinde el atmış olduğu alanlardan biri de müzik endüstrisi. Algoritma, davulların ritimlerinden melodi yazabilmeye kadar nerede ise müzik yapmanın bütün aşamalarına el atmış bir halde. Yapay zekanın yer almakta olduğu bölümleri insanların yer almakta olduğu bölümlerden ayırt etmek ise git gide zorlaşmakta.

Mastering, ses hususunda üretimden sonrasının (post-production) en son adımı şeklinde bilinir. Masteringin asıl maksadı ise şarkıdan şarkıya değişmekte olan, bağlı ve de dengeli durumdaki bir müzik deneyimini yaşatabilmektir. Yani aslında bu süreç, bilimle birlikte kişisel zevklerin büyük bir karşımıdır. İyi bir durumdaki ses karışımıyla birlikte mastering mühendisi, dinlemekte olduğunuz sesi anladığınızdan iyi bir şekilde emin olur. Mastering olmaz ise şarkı, çok daha sessiz bir şekilde ve daha az etkileyici bir vaziyette olur. Mastering mühendisi olarak çalışan Ian Cooper, mastering amacıyla ”Aslında birazda fotoğrafçılık gibi, gökyüzünü çok daha mavi ya da yeşil rengi daha da yeşil yapabilirsiniz” ifadelerine yer veriyor.

Öte yandan mastering fazlasıyla pahalı. Mühendisin deneyimlerine göre değişmekle beraber tek bir tane şarkı için yüzlerce dolar tutarından, on binlerce dolar tutarına kadarda çıkabilmekte.

Fakat geçmiş olduğumuz birkaç senede otomatikleştirilmiş durumdaki ayarlar ortaya çıkmaya başladı ve mühendislere hiç bir şekilde para ödenmeden profesyonel durumdaki ses masteringi yapılabilir bir duruma geldi. Bu programlardan bir kısmı derin bir şekilde öğrenme (deep learning) ağlarını kullanmaktayken bazıları ise insanların tasarladığı sinyal zincirlerini kullanmakta. Tabii ki de aslında nasıl çalışmakta oldukları fazla önemli değil, asıl maksat mastering yapmak ve o ise yalnızca birkaç tık uzakta yer alıyor.

Landr ise bu tarz servisler içerisinden en popüler durumda bulunanı. Masteringini yapılmasını istemekte olduğunu şarkıyı yüklemektesiniz. Landr bu şarkıyı analiz etmekte, şarkınızın tam olarak ne kadar güçlü bir durumda olmasını istediğinize bağlı bir şekilde 3 tane seçenek arasından seçim gerçekleştiriyorsunuz ve sonrasında şarkınızın bitmiş durumunu buradan alıyorsunuz.

ArsTechnica ise, Landr’ın yapmış olduğu oto – masteringini fazlasıyla sert bir dil ile eleştirirken bazıları ise Landr’ın işini çok iyi bir şekilde yapmakta olduğunu söylüyor. Teoride bakıldığı zaman Landr, platforma yüklenmiş olan her şarkı ile algoritmasını geliştirmeyi de sürdürüyor. CEO görevinde bulunan Pascal Pilon, The Verge’e vermiş olduğu röportaj içerisinde ”2017 senesinde, profesyonel durumdaki mastering mühendisleri ile bir takım testler yaptık ve LANDR, dünya üzerindeki en iyi mastering mühendislerini bile ‘‘ıskartaya’’ çıkartmış oldu” ifadelerine yer verdi.

Bazıları ise, yapay zeka bulunan mastering servislerinin mühendislerin işlerini elinden alacak olduğunu düşünürken Londra asıllı mühendislerden Streaky ise buna hiç bir şekilde katılmıyor. Pek çok kişinin ucuz durumdaki bu seçeneği kullanacağını lakin bazılarının halen ustaların elinden çıkan işleri tercih edecek olduğunu söylemekte.

Yapay zekanın, insanların yapmış olduğu gibi müzik dinleme esnasında nüansları fark edip edemeyecek olduğunu söylemek çok zor lakin buna hiç bir şekilde gerekte kalmayabilir. Yapay zeka bulunan mastering servisleri pek çok müzisyene göre yeteri kadar sofistike bir duruma gelmiş vaziyette. Pilon, bu konuyla alakalı olarak ”Yapay zekanın hiç bir şekilde rekabetçi olamayacağına inanan insanlara kanıt olarak, dünyanın genelinde milyonlarca sayıdaki şarkıcının on milyonlarca sayıdaki şarkısını da gösterebilirim. Otomatik durumdaki kameralar çıktığı zamanda da insanların şüphesi bulunduğuna eminim lakin şu an bulunmakta olduğu konumu hak etmediğini de hiç kimse kesinlikle söyleyemez” ifadelerine yer verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

ataşehir escort