Kamu5 | Güncel Haberler

Zoom’a yerli rakip

ASELSAN’ın iştiraklerinden olan BİTES, XperLMS isimli online eğitim platformunda uzun vadedir hocaların canlı ders anlatmasına imkan sunuyor …

Zoom’a yerli rakip
177 görüntülenme
03 Mayıs 2020 - 14:40

ASELSAN’ın iştiraklerinden olan BİTES, XperLMS isimli online eğitim platformunda uzun vadedir hocaların canlı ders anlatmasına imkan sunuyor.

 

 

Salgınla savaş sürecinde görüntü konferans sistemlerine olan talebin artmasını ve bu süreçte yerli teknolojilere yapılan vurguyu dikkate alan BİTES, XperMeet pratiğini münferit bir eser haline getirdi. Eser böylelikle Zoom üzere yabancı videokonferans pratiklerine yerli bir aletrnatif sunmaya başladı.

BİTES Umumi Yöneticisi Uğur Coşkun, XperMeet pratiği üzerinden soruları yanıtladı.

 

 

Salgın nedeniyle ofislerdeki çalışmanın minimum noktaya geldiğine işaret eden Coşkun, buna rağmen muhabere kurma ve yüz yüze görüşme muhtaçlığının ise sürdüğünü söyledi. Coşkun, bu süreçte münhasıran yurtdışı menşeli yazılımların kullanıldığını, bunun ise beraberinde data saklılığı manasında telaşlar doğurduğunu söz etti.

Firma olarak yaklaşık 1 yıl evvel çalışmaya başladıkları yeni nesil eğitim platformları bulunduğunu anlatan Coşkun, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda bir görüntü konferans, uzaktan eğitim, kişilerin bir araya gelip eğitim alabileceği bir platform oluşturmayı planlıyorduk. Çalışmalarımız ayan noktaya gelmişken salgın ortaya çıktıktan sonra bu yazılım içerisindeki bir bileşeni başka sistem haline dönüştürdük. Ortaya, nitelikli ve yetenekli Türk yazılımcılarımızın geliştirdiği hoş bir altyapı çıktı. Kendi şirketimizde ve çalıştığımız firmalarla bu altyapıyı kullanmaktayız. Şu andaki gündem ve memleket gereksinimleri hasebiyle yazılımımıza nispeten ziyade talep görmekteyiz. Aldığımız talepler doğrultusunda hem yazılımımızı güncelliyoruz hem de yeni özellikler ekliyoruz. Muayyen bir noktaya geldik. Sistemimizde şu anda sağlam şeklide çalışmakta, birebir devranda şifreleme altyapısıyla da malumat güvenliğini çok sağlıklı halde gerçekleştirmekteyiz.”

‘BANKA PRATIKLERI KADAR GÜVENLİ’

Yazılımın güvenlik seviyesine ait malumatlar veren Uğur Coşkun, bu gereksinimi karşılamak için bankaların da kullandığı SSL sertifikasını kullandıklarını söyledi.

Kendilerinin de uçtan uca şifreleme için bu sertifikayı kullandıklarını, tıpkı hengamda serverlardan şifreli formda donelerin aktarımını sağladıklarını lisana getiren Coşkun, “Şu anda sistemimizin bir banka pratiği kadar inançlı olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

Coşkun, farklı bir memlekette bulunan server altyapısı kullanmadıklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Kullandığımız sistemler kendi ulusal serverlarımız, hasebiyle denetim edilebilir bir noktada. Malumatlarımızın en azından kaydedilmediğini, kullanıcı malumatlarımızın gayrı bir memleket tarafından kayıt altına alınmadığını, yaptığımız ulusal ve yerli altyapıyla söyleyebilir durumdayız. Malumat güvenliğinin had safhada kıymetli olduğu bu periyotta kendi serverlarımızda çalışan kendi altyapımızın bize itimat verdiğini düşünüyorum. Bu tıp şeylerin Türk mühendisler tarafından çok sağlıklı, süratli ve pratik halde gerçekleştirilebildiği bir devirdeyiz.”

BELGE AKTARIMI YAPILIYOR

Uğur Coşkun, yerli görüntü konferans sistemi XperMeet sayesinde, çok sayıda kişinin bir araya gelebildiği sınıf, içtima üzere ortamlar oluşturulabildiğini, sunum yapılabildiğini, evrak aktarımı gerçekleştirilebildiğini belirtti.

Bunları şifrelemeli ve kriptolu biçimde gerçekleştirdiklerini anlatan Coşkun, istenirse buna donanım tabanlı kripto eklenerek haber güvenliğinin daha da üst seviyeye çıkarılabileceğini vurguladı. Coşkun, “Burada çok değerli olan nokta şu, kendi ürettiğimiz, altyapısına hakim olduğumuz bir şey olduğu için istediğimizi ekleyebilir, istediğimiz sistemlerle entegre edebilir, istediğimiz yazılımlarla konuşmasını sağlayabiliriz. Bunlar bence kıymetli ve kurumu yazılıma nazaran dizayn etmek değil, yazılımı kendi gereksinimlerimize nazaran dizayn etmek bize özgürlük veriyor.” diye konuştu.

‘SALGIN SONRASI DA YAYGIN KULLANILACAK’

Coşkun, salgın sürecinin tesiri ve bu süreçte oluşan alışkanlıklar münasebetiyle gelecek periyotta de bu çeşit pratiklerin yaygın halde kullanılacağını söyledi.

Esere, küresel pazarlarda da kullanılacağı tasavvuruyla İngilizce isim verdiklerini lisana getiren Coşkun, şöyle devam etti:

“Burada kritik olan biz firmaya bir server veriyoruz ya da kendi serverlarını kullanarak firmanın kendi içinde çalışan bir yazılım olmasını sağlıyoruz. Her türlü malumatı lokal sistem ve altyapılarda, bu yazılımla birlikte basitçe kullanabilecek, onunla ilgili çalışmalar gerçekleştirebilecek. Hem küresel hem yurt içinde bu altyapıları kullanmayı öngörüyoruz ve yaygınlaşmasını sağlayacağız.”

Mevcut kurallardan kaynaklanan gereksinimleri yerli yazılımlarla çözüyor olmanın haber güvenliği açısından kritik kıymette olduğunu vurgulayan Uğur Coşkun, “Çünkü zincir en zayıf halkası kadar kuvvetlidir. Hasebiyle her şeyi çok kuvvetli ve uygun bir noktaya taşıyabiliriz lakin bu cins uç nokta ve pratiklerde da birebir hassasiyetle ve tıpkı değeri vererek hareket etmemiz gerekiyor. Her bir kısım ve paylaştığımız olgu pahalı, münasebetiyle işin bu tarafında değerli bir adım attığımızı düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.